18.8 C
Berne
lundi 25/09/2023

Policia nga ballkani me afganet ta ndjekin shembullin e policit shqiptar nga Presheva qe mahniti boten!

Bernë, 5 shtator -Sot e para gjashte vitesh një polic shqiptarë nga Presheva Rexhep Arifi fotografia e të cilit shëtiti botën ku shihen se si e përqafon djaloshin sirian ne fshatin Miratoc. Për kete gjest njerëzor u mburren jo vetem Ligina e Presheves, por edhe mbare shqiptaret, madje edhe Serbia, dihet per shkak uniformës. Rexhep Arifi duket se për herë të parë ne mediat serbe nuk ishte “siptari” por “albanac” edhe pse ato u munduan tja fshehin origjinen, por kur shpetheu emri i tij ne mediat boterore, dikur edhe ato u detyruan t’ja permendin!, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Mediat ne Ballkani dhe ato nderkombëtare i bënë jehonë te madhe disa fotografive të një polici shqiptar nga Presheva Rexhep Arifi, i cili mbante në krah një fëmijë sirian në krahë duke dhënë një shembull te mirë për ato vende që i kanë pritur si mos më keq njerëzit që duan ti largohen luftës në vendet e tyre.

Kriza ne Afganistan pas ardhjes ne pushtet te talibaneve ka shkaktuar nje eksod te madh te afganeve ne drejtim vende te ndryshme boterore perfshire ketu edhe ato ne ballkan, ku jane para pare te vendosen mijera sish edhe Serbi, Kosovë dhe Shqiperi!

Qysh tash ju ka hyre droja organizatave nderkombëtare ne OKB (HCR, IOM etj..) se si do te sillet keto vende me refugjate afganë, sepse emigrantet ne ballkan sidomos ne Serbi kane nje përvojë te hidhur, te cilet ishin viktime e mallretimeve meqe rast u vodhen, u rrahen, u kërcnuar madje edhe u vrane keta emigrante te pastrehë (Siria, Iraki, Afganistni..) te cilet kerkuan strehim ne Serbi.

Mediat boterore policin shqiptar nga Presheva Rexhep Arifin e quajten hero!

Ne kohen kur refugjatet afgane po pushtojne Shqiperine dhe Kosovën, mbetemi me shprese se pas policise serbeve, radhën e kane ata te Shqiperise dhe Kosoves te ndjekin shembullin e policit nga Presheva Rexhep Arifit me shelljet e tij njerezore me emigrantet nga vendet arabe, përkujton pas gjashte vitesh gazeta zvicerane Le Canton27.ch gjestin humanitar te policit shqiptar nga Presheva

Fotografinë prekëse e Arifit me fëmjën sëpari e publikoi në twiter gazetarja e BBS-së, Menin Rama, së bashku me komentin, Sirianët janë shumë faleminderues jo vetem ndaj popullates, por edhe ndaj policisë nga Lugina e Preshevës , thonë se janë të mirë dhe se janë të parët që ndaj tyre nuk sillet sikur të jenë kafshë.

Fotografia për vetëm një ditë ka shëtitur botën, ndërsa Rexhep Arifi ka sqaruar se si është bërë ajo. “Ka qenë aty një famijle me fëmijë, ndërsa nëna kishte qenë e lodhur dhe është ulur në tokë, ndërsa unë ia mora djalin, i cili sëpari pak qajti, ndërsa pastaj filloi të luaj me mua dhe rastësisht dikush më fotografoj”.

Arifi i cili është atgebote ishte 34 vjeçar, në Administratën Policore në Preshevë punon që 19 vite dhe për këtë vepër humane do të shpërblehet. Nebojsha Stefanoviq, ministër i punëve të mbrendshme me këtë rast deklaroi: „Ai njeri tregoi se policia ka mardhënie normale dhe të denja ndaj të gjithë njerëzve, veçanarisht këtyre njerëzve të cilët përmes vendit tonë kalojnë me dëshirë që të sigurojnë një jetë më të mirë dhe të ikin nga lufta”.

Në fshatin Miratoc, ku janë bërë edhe fotografitë, autobusët e UNHCR-së çdo ditë marrin numër të madh të refugjatëve!

Derniers articles

Policet zviceran ngushellojne Kosoven dhe familjet e kolegut te vrare dje ne veri nga bandat kriminale serbe

…dhe deputetet (MCG) e kantonit te Gjeneves: Arber Jahija dhe Skender Salihi Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi ne Zvicer, deshmone...

Reagim i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), lidhur me veprimet terroriste të bandave serbe në fshatin Banjske të Leposaviqit kundër Policisë së Kosovës

Tirane, 24 shtator -Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani...

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...