18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Policia e Kosovës ndalon rrugëtimin e 75 kg. drogë nga Kosova drejt Zvicres dhe vendet tjera evropiane

Policia e Kosovës ka konfiskuar 75 kg. lëndë narkotike që dyshohet se është e llojit marihuanë duke arrestuar 5 persona. Droga dyshohet se ka hyrë në Kosovë nga vendet fqinje që kishte për destinacion vendet evropiane, perfshire këtu edhe Zvicren, njofton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Policia e Kosovës, saktësisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me narkotik në koordinim me Prokurorinë Themelore për Krime të Rënda në Prishtinë,  ka realizuar një operacion të suksesshëm ku janë arrestuar pesë të dyshuar dhe janë konfiskuar 74 kilogramë e 944 gramë substancë e dyshuar narkotike e llojit marihuanë, tre vetura, para të gatshme, telefona mobil pjesë të armës dhe municion. Të dyshuarit pas intervistimit  në prezencë të avokatëve mbrojtës, me urdhër   të prokurorit kompetent janë dërguar në mbajtje për 48-orë, » thuhet nder tjera ne njofitmin e policisë  së Kosovës.

Operacioni ka ardhur si rezultat i bashkëpunimit të qytetarëve me Prokurorinë. Në qarshine e Prishtines flitet se shuma e fituar nga kjo drogë me miliona euro qe parapare per lideret e disa partive politike te njohur tashme ne rajon për te blere votat gjate zgjedhjeve në Kosovë. Kur eshte fjala per dileret e drogës,  edhe policia zvicerane kane deklaruar se mjetet e fituara nga droga ne Zvicer, një shume e tyre e madhe shkojne për partite politike ne Kosovë dhe Shqiperi, shkruan gazeta zvicera ne ne shqip Le Canton.ch

Sipas gazetetë svicerane ne shqip Le Canton27.ch, qe kur ka ardhur ne krye te Qeverise se Kosovës Albin Kurti, kjo eshtë hera e pestë qe policia e Prishines dhe Tiranes pengojne rrjetet e trafiqeve nderkombëtare te drogës  me qindra kilogramë droge nga Kosova ne drejtim te Zvicres dhe vendet tjera te BE-së.

Për fund do perkujtuar se pengasa keresor e mosanetaresimit te Kosovës ne Interpol ka qene krimi i organizuar, përfshire ketu edhe trafiku i droges viteve te fundit në Kosovë ne dretjim te vendeve perendimore.Foto/ Sekuestrohet 75 kg marihuanë në Kosovë, 5 të arrestuar - Rajoni

 

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...