12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Policia e Interpol-it arreston 216 kontrabandistë të emigrantëve

Lyon, Interpol, 10 dhjetor  –Një operacion i udhëhequr nga INTERPOL-i që synon kontrabandën e emigrantëve dhe trafikimin e qenieve njerëzore në të gjithë Amerikën ka shkaktuar 216 arrestime dhe identifikimin e më shumë se 10,000 migrantëve të parregullt nga 61 vende të ndryshme, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Operacioni Turquesa III (29 nëntor – 3 dhjetor) bëri që autoritetet në 34 vende të kryenin veprime të synuara dhe të koordinuara të zbatimit kundër rrjeteve kriminale që besohet se po lëvizin burra, gra dhe fëmijë të cenueshëm përtej kufijve për përfitime.

Ndërsa shumë nga migrantët raportuan se paguanin tarifa të tepruara për të bërë udhëtime shpesh të rrezikshme, viktimat e tjera u përballën me shfrytëzim të vazhdueshëm. Në total, autoritetet shpëtuan 127 viktima të trafikimit të qenieve njerëzore nga puna e detyruar dhe shfrytëzimi seksual gjatë operacionit.

Një njësi e dedikuar e koordinimit operacional në Mexico City dhe një njësi mbështetëse në Qendrën e Përbashkët Rajonale të Komunikimit (JRCC) të Agjencisë së Zbatimit të Komunitetit të Karaibeve për Krimin dhe Sigurinë (CARICOM IMPACS) (CARICOM IMPACS) mbështetën vendet pjesëmarrëse gjatë gjithë operacionit njëjavor. Rreth 65,000 kontrolle u kryen kundër bazave të të dhënave të INTERPOL-it në kufijtë ajror, tokësor dhe detar, si dhe 98 pika kontrolli strategjike në katër kontinente.

Pikat kryesore operacionale të Turquesa III Autoritetet në El Salvador arrestuan 14 kontrabandistë të dyshuar emigrantë që besohet se i kishin ngarkuar viktimat e tyre nga 8,000 deri në 12,000 dollarë për të arritur në Shtetet e Bashkuara. Në Ekuador, autoritetet arrestuan 16 shtetas ekuadorianë dhe venezuelianë të dyshuar se i përkisnin bandës « Tren de Aragua » dhe punonin me një grup të armatosur në Kolumbi për të kontrabanduar emigrantë nga Haiti. Në Kili, autoritetet zbuluan trupin e një shtetasi venezuelian pranë kufirit me Bolivinë, duke i shtyrë ata të identifikonin një korridor kontrabande për emigrantët venezuelanë, të ndihmuar nga një shtetas bolivian. Policia Federale e Brazilit arrestoi pesë anëtarë të një grupi të krimit të organizuar të dyshuar për lehtësimin e migrimit të parregullt të shtetasve Haitian nga Brazili në Bolivi.

Njësia CARICOM IMPACS JRCC mori informacione thelbësore që lidhin një kontrabandist të njohur në Brazil me një shtetas pakistanez, duke i mundësuar ata të paralajmërojnë autoritetet në Guajana për ardhjen në pritje të gjashtë shtetasve të tjerë pakistanezë që kërkonin të shkonin në SHBA. Autoritetet meksikane sekuestruan 19,370 pasaporta bosh, të cilat më pas u shtuan në bazën e të dhënave të dokumenteve të udhëtimit dhe identitetit të INTERPOL-it.

Një nga ato pasaporta u zbulua më pas në Aeroportin Ndërkombëtar të Mexico City, kur një shtetas kuban nga Panama u kap duke u përpjekur të hynte në vend. Emigrantët vazhduan të ndërmerrnin udhëtime të vështira nga deti, me autoritetet në Turks dhe Caicos, Curacao dhe Shtetet e Bashkuara që zbuluan anije të mbushura me rrezikshmëri. Disa vende në Karaibe zbuluan përdorimin e dokumenteve mashtruese të identitetit dhe udhëtimit spanjoll dhe portugez.

Kontrollet e përforcuara kufitare çuan gjithashtu në disa arrestime të dukshme jashtë zonave të synuara të krimit të operacionit: Zyrtarët e El Salvadorit arrestuan një Kosta Rikan që përpiqej të kontrabandonte në vend ilaçe të paligjshme me vlerë 83,000 USD. Oficerët portugez arrestuan dy persona që i nënshtroheshin njoftimeve të kuqe të INTERPOL-it, të kërkuar përkatësisht për mashtrim dhe vrasje.

Autoritetet panameze zbuluan subjektin e një Njoftimi të Kuq të kërkuar nga Venezuela për mashtrim dhe pastrim parash. Trafikimi i fëmijëve Një ndryshim i dukshëm midis rezultateve të këtij viti dhe përsëritjeve të mëparshme të Operacionit Turquesa ishte numri i fëmijëve të çuar përtej kufijve për qëllime shfrytëzimi, shpesh seksual. Të gjitha viktimat e identifikuara janë dërguar në kujdesin mbrojtës dhe kanë marrë ndihmë. Autoritetet kolumbiane shpërbënë një organizatë kriminale të njohur si ‘Casa Inglesa’ e përfshirë në trafikimin e qenieve njerëzore për shfrytëzim seksual të fëmijëve në Bogota.

Një njoftim i INTERPOL Purple u botua gjithashtu me kërkesë të Kolumbisë, duke detajuar një modus operandi ku fëmijët rekrutoheshin në Venezuelë dhe kontrabandoheshin nëpërmjet Kolumbisë në Ekuador për shfrytëzim seksual. 27 persona në El Salvador u arrestuan për abuzim seksual të fëmijëve dhe vepra penale të punës së fëmijëve.

Në Belize, autoritetet identifikuan 11 viktima të mundshme të trafikimit, duke përfshirë një nënë hondurase dhe tre fëmijët e saj. Autoritetet paraguajane dhe argjentinase punuan së bashku për të shpëtuar një fëmijë të trafikuar për shfrytëzim seksual. Meksika kërkoi publikimin e katër Njoftimeve të Kuqe të INTERPOL-it kundër individëve të dyshuar për trafikim njerëzor për shfrytëzim seksual dhe ruajtjen dhe publikimin e imazheve të abuzimit seksual të fëmijëve.

Derniers articles