12.1 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Polica zvicerane heton voglushin qe malltretoi dhe mbyti macen duke filmuar. Gruaja serbe nga Kosova Ivana: Më vjen turp për djalin tim!

Berne, 30 korrik -E. T. (16) thuhet se ka qenë i pranishëm në vrasjen brutale të Büsit – tani po flet nëna e tij Ivana T. (38) nga Kosova shkruan gazeta zvicerane ne shqip duke ju referuar kolegeve nga Blick.

Gruaja serbe: Më vjen turp për djalin tim!

« Si mundesh? » Jo vetëm adhuruesit e kafshëve po e bëjnë këtë pyetje për momentin. Sepse: Në një video në rrjet mund të shihni se si të rinjtë vrasin brutalisht një mace të vogël. Blick tani ishte në gjendje të fliste me nënën e një bashkëpunëtor të supozuar.

Janë pamje tronditëse të celularëve që qarkullojnë në rrjetet sociale. Për të parë: Një mace e re, e zezë që torturohet për vdekje në një rrugë nga dy të rinj. Ata veshin atlete të bardha dhe me ngjyra. Macja e vogël është përzënë. Një qen e kap dhe e lë.

Pastaj krijesa e pafajshme goditet edhe dy herë të tjera. Përveç dy zërave mashkullorë, në video dëgjohet edhe një femër, të cilën Blick nuk e publikon për shkak të brutalitetit. Ata flasin serbisht dhe pjesërisht gjermanisht zvicerane me një dialekt të Cyrihut – dhe qeshin.

Më shumë informacion: Emri dhe foto e publikuar online

Më pas një burrë i thotë ndër të tjera: “Macja budallaqe o çu!”. Dhe e godet Busin për herë të fundit. Fluturon në bar – dhe gjithashtu merr dy goditje nga lart. Në fund, njëri nga burrat e drejton kotelen e ngordhur në kamerë – dhe e hedh atë në një fushë.
Vrasja e Busit shkaktoi një protestë në të gjithë Zvicrën. Qytetarët e zemëruar publikuan edhe emrin e bashkëpunëtorit të dyshuar së bashku me fotot e tij dhe të pallatit të tij në rrjetet sociale, shkruan Blick.ch, citon Le Canton27.ch

Nëna pretendon se e ka njohur zërin

Tani Blick mund të fliste me nënën e bashkëpunëtorit të supozuar Elfat T.* (16). Dhe vjen nga: Akti nuk ka ndodhur në Zvicër. « Ai ka dy javë me pushime në vendin e tij, Serbi dhe Kosovë », thotë nëna e tij Ivana T.* (38) në tryezën e kuzhinës. Dhe: “E njoha zërin e tij në video”.

Përveç kësaj, ajo ka parë atletet e tij me ngjyra në video, sipas nënës. I pëlqen të filmojë edhe me celularin e tij. Ajo nuk i njeh personat e tjerë të përfshirë.

Qytetarët e zemëruar iu shfaqën babait
Me Elfat T., nëna është e sigurt: « Me siguri e ka shkelmuar macen – por nuk e vrau dhe nuk e hodhi ». Kështu i tha vëllait të tij. Ai tashmë është kthyer në Zvicër me të atin dhe nuk ka dashur të thotë asgjë për Blick. “Unë vetë nuk kam dëgjuar për Elfatin”, thotë Ivana T.

“Më vjen turp për djalin tim. Por edhe mua më vjen keq që është nxirë kaq shumë në rrjetet sociale”, thotë Ivana T. Ajo ka frikë për të, por edhe për veten. Rreth 100 persona u paraqitën te babai i tij, nga i cili jeton e ndarë, të shtunën dhe hodhën gurë në shtëpi. “Prandaj për momentin nuk po ua hap derën të gjithëve”, thotë nëna. Dhe për shkak se ajo ka një punë, ajo dëshiron të mbetet anonime.

Elfat T. nuk ka gjetur një profesion praktik
“Për mua është e paimagjinueshme që Elfat ta ketë bërë këtë”, vijon Ivana T.. Sepse: « Ai gjithmonë i pëlqenin kafshët. » Megjithatë, nëse ai e shkelmonte Busin, atëherë ai « sigurisht » do të duhej të ndëshkohej për këtë. Ka shumë mundësi që djali i saj të qëndrojë edhe pak në vendlindjen e tij. « Ai nuk mund të gjente një praktikë. »

Po policia që iu shfaq të dielën babait dhe nënës së T-së? “Ne jemi në dijeni të rastit”, thotë Daniela Brunner nga policia e qytetit të Cyrihut. Dhe: “Hetimet janë në vazhdim”. Vetë Elfat T. nuk mund të kontaktohej për Blick. Për të vlen prezumimi i pafajësisë.

Derniers articles