12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Policia zvicerane jep alarmin: Kujdes me telefonatat nga Shqipëria, Swisscom bllokon një numër të lartë të tyre

Bernë, 28 dhjetor -Thirrjet nga vende të ndryshme kanë vërshuar telefonat inteligjentë të zviceranëve ditët e fundit. Një ekspert dhe policia paralajmërojnë se tashmë ka reaguar Swisscom. Prandaj Policia dhe Swisscom zviceran ju keshillon, nëse merrni ndonje telefonatë nga Shqiperia apo numra të huaj të panjohur, të jeni të kujdesshëm dhe mos telefononi përsëri se mund t’ju kushtoje shtrenjt, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch, duke ju referuar FEDPOL.

Ditëve e fundit janë shtuar thirrjet e pakëndshme në telefonat inteligjentë zviceranë. Shifrat supozohet se kanë ardhur nga vende si Shqipëria, eshte ky lajm te cilin e jep gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar policise federale të shtetit të Zvicrës.

Sipas FEDPOL,  shumicën e rasteve ata janë mashtrues, paralajmërojn policia dhe eksperti. Ndrshe Swisscom e njohu problemin ka reguar urgjnet duke bllokuar nje seri numrash qe vijne  nga Shqipëria.

Mëshet se një telefonatë mund t’ju kushtojë shue shtrenjtë. Abuzuersit nuk jane te rinj, kane konstatuar polcia dhe ekspret zviceran te telekomunikacionit.

Policia dhe Swisscom ju keshillon: Kujdes nurmave t epanjohur mos ju përgjigjuni

NSCS nuk ka marrë asnjë raport për thirrje nga thirrje të huaja në ditët e fundit – por gjithnjë e më shumë përmes emaileve mashtruese me abonime të supozuara në Amazon, Netflix dhe Co. Fakti që telefonatat nuk raportoheshin mund të ketë të bëjë edhe me faktin që ofruesit e telekomunikacionit me sa duket vepruan shpejt. Në Swisscom, për shembull, filtri i thirrjeve u aktivizua relativisht shpejt.

“Në fakt, në dy ditët e fundit, më 26 dhjetor dhe veçanërisht në 27 dhjetor, filtri ynë i thirrjeve bllokoi dy numrat shqiptarë në 99 për qind të rasteve”, thotë zëdhënësja e Swisscom, Sabrina Hubacher, citon 20Minuten.ch

Policia dhe Swisscom zvceran ju keshillon, mëse gjithsesi vijnë telefonata nga numra të huaj të panjohur, të jeni të kujdesshëm dhe të mos telefononi përsëri.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...