22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Plakallash / Patriotizmi ne veper: Edhe pensionistet marrin armët në duar per ta mbrojtur Ukrainën nga pushtimi rus

Bernë, 16 shkurt -Më shumë se 100,000 ushtarë rusë janë të vendosur në kufirin me Ukrainën. Frika e një pushtimi fiton mbi popullsinë, e cila përgatitet për më të keqen. Sipas informacioneve nga amerikanët, pushtimi mund të fillojë tashmë të mërkurën, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju rferuar raporti te fundit te Blick mbi zhvillvet me te reja ne Ukrainë

Ata përgatiten për betejë. Ata janë të gatshëm të bëjnë gjithçka për të mbrojtur vendin e tyre kundër rusëve. Prej disa javësh, trupat e ushtarëve rusë të pajisur me artileri të rëndë janë mbledhur në kufirin midis Ukrainës dhe Rusisë. Ata tashmë do të ishin më shumë se 100,000 në vend. Frika e një pushtimi rus fiton popullsinë ukrainase, dhe gjithë botën.

Kjo është arsyeja pse një pjesë e ukrainasve i nënshtrohen stërvitjes ushtarake. Anëtarët e Regjimentit të Gardës Kombëtare të Azov japin trajnime bazë për disa banorë. Në mesin e tyre, Valentina Konstantinovska, 79 vjeç. Ajo dëshiron të dijë se çfarë të bëjë në rast urgjence. Një foto dëshmon përkushtimin e tij. E shohim të shtrirë në tokë, në dorë një automatik tip kallashnikov. Ajo mëson të synojë dhe të gjuajë një armë.

Është e vështirë të dihet se çfarë po planifikon Vladimir Putin për ditët e ardhshme. Sipas informacioneve nga inteligjenca amerikane, pushtimi rus i Ukrainës mund të fillojë tashmë të mërkurën. Prej javësh Perëndimi po merr masa parandaluese dhe po përgatitet për një konflikt të mundshëm.

Zvicra dhe Ukraina përballe kercnimeve ruse

Zvicra vazhdon të riatdhesojë të afërmit e stafit të ambasadës në Kiev. Kjo masë ka të bëjë me njerëzit ende të pranishëm në vend që kanë fëmijë, tha të hënën Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA). Një pjesë e madhe e tyre tashmë janë jashtë Ukrainës, thuhet në deklaratë.

Zvicra nuk u ka bërë thirrje qytetarëve të saj të largohen nga Ukraina, siç bënë këtë fundjavë Gjermania, Spanja, Italia dhe Holanda, ndër të tjera. Një rekomandim për t’u larguar nga vendi është i parakohshëm, beson DFAE. Britania e Madhe, Australia dhe Shtetet e Bashkuara kanë lëshuar tashmë një rekomandim për këtë qëllim. Ambasada zvicerane mbetet e hapur. Në kohë tensioni, është veçanërisht e rëndësishme që shtetasit zviceranë të mund t’i drejtohen ambasadës, shkruan DFAE.

“Histeria ka arritur kulmin”

Ndërsa frika për një pushtim të Ukrainës rritet, kancelari gjerman Olaf Scholz i ka kërkuar Rusisë të kapë “ofertat e dialogut” për të zbutur këtë krizë që ka ngritur spektrin e luftës në Evropë. Duke udhëtuar për në Kiev të hënën, ai do të takohet me Vladimir Putin të martën në Moskë. Ai siguroi se “askush nuk duhet të dyshojë në vendosmërinë dhe përgatitjen e BE-së” për të reaguar në rast sulmi.

Nga ana e Shteteve të Bashkuara, presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi homologun e tij rus për pasojat e rënda të një pushtimi rus të Ukrainës në një intervistë telefonike të shtunën. Pas telefonatës, këshilltari për politikën e jashtme të Presidentit rus, Yuri Ushakov, u tha gazetarëve se “histeria [kishte] arritur kulmin”. Ai theksoi se kanalet diplomatike mbeten të hapura.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...