15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Peter Stano kerkon nga mediat në Kosovë dhe Serbi t’mos shpërndajnë lajme të rreme për të krijuar një mjedis toksik!

Bruksel/UE, 6 maj -Diteve te fundit ne disa media ne ballkanike (por jo edhe ne media serioze në perendim) por kryesisht ne ato serbe dhe kosovare jane verejtur shkrime te cilat flasin për nje të ashtuquajtur dokument « Non-Paper » ku benë fjalë edhe për ndarjen e Kosovës. Të gjitha këto raporotime zyrtaret e BE-së i kane hedhur poshte duke i konsideruar spekuilime dhe  dezinforata! 

« Te ndalen dezinformtat dhe spekuilimet ne media per te ashtuquajturin dokument « Non-Paper ». BE ka qendrime të qarta rreth te ardhmes së Kosoves dhe ballkanit.. » ka dekalruar sot ne nje intzerviste për gazetën zvicerane ka thënë ne fund z.Peter Stano, zëdhënës i zyrës së Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borel.

I pyetur rreth ë ashtuquajturit dokument « Non-Paper » iu cli po qarkullonm neper disa media ne Kosove dhe Serbi zdhensi i BE-së Peter Stano thote se « Këto pretendime janë absolute jo-kuptimore. Tashmë javën e kaluar ne kemi lëshuar një dementi të fortë duke refuzuar të gjithë informacionin e rremë që pretendon se dikush nga punonjësit tanë do të qëndronte pas këtij dokumenti të pretenduar. Ne i hedhim poshtë me forcë pretendimet në disa media në lidhje me këtë. Askush nga Komisioni Evropian, as Shërbimi i Veprimit të Jashtëm nuk ka të bëjë me këtë dokument të pretenduar, as nuk e ka hartuar atë as nuk e ka miratuar atë. Pretendimi i së kundërtës është thjesht i rremë.

Atëhere, se cili eshte qëndirmi i BE-së rreth « Non-Paper » z.Stano ne vazhdim te kedsja bisede për gazten zvicerane Le Canton27.ch eshte përgjigjur se « Ky pretendim « Non-Paper » nuk pasqyron pozicionet e BE-së dhe ne vendosmërisht distancohemi nga ajo. HRVP Josep Borrell refuzoi vendosmërisht të dy letrat e pretenduara dhe pretendimet se zyrtarët tanë do të merrnin pjesë në hartimin e tyre: « Për mua, këto dokumente fantazmë nuk janë çështje. Më vjen vërtet keq që ka lajme të rreme dhe dezinformata që qarkullojnë rreth tyre. Më duhet të mohoj në termat më të fortë pretendimet se zyrtarët tanë qëndrojnë pas saj dhe unë kërkoj që përgjegjësia e medias të mos shpërndajë lajme të rreme që krijojnë telashe, që krijojnë një mjedis toksik. » (« I ask for the responsibility of the media not to diffuse fake news that create trouble, that create a toxic environment.” »)

Prandaj sipas z.Peter STANO « duhet e ndalen dezinformtat dhe spekuilimet ne media per te ashtuquajturin dokument « Non-Paper ». BE ka qendrime të qarta rreth te ardhmes së Kosoves dhe ballkanit.

Dialogu i Kosovës me Serbinë pa alternativë

Kurti- Borell: Kosova mund të llogaris në përkrahjen e BE-së, i cili është një nga mbështetësit më të mëdhenjShefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell ps takimit te fundit me kyremnistirn shiptare ne Koasovë Albin Kurti, tha se Kosova nuk ka alternativë tjetër përveç dialogut me Serbinë dhe se rruga e saj evropiane kalon përmes këtij dialogu.Borrel dhe Kurti pajtohen që dialogu Kosovë-Serbi të rinisë në qershor

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti konfirmuan se dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit do të rinisë para fundit të qershorit. Arritja e një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të obligueshme të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë është esenciale për të ecur drejt perspektivës evropiane, pa këtë rruga do të bllokohet. Për këtë e udhëzova z. Kurti që të angazhohet në mënyrë konstruktive në këtë dhe ai e ka kuptuar personalisht.

Josep Borrel tha se Kosova nuk ka alternativë tjetër përveç dialogut me Serbinë, ndërsa Albin Kurti, tha se dialogu nuk do të nglizhohet nga Prishtina zyrtare. Këto deklarata kryeministri i Kosovës Kurti dhe shefi i diplomacisë evropiane Borrel, i bënë në një koneferencë të përbashkët për medie në Bruksel, në kuadër të vizitës së parë zyrtare të kryeministrit kosovar në kryeqendrën evropiane.

« BE vazhdon të lehtësojë Dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës për arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë që adreson të gjitha çështjet e pazgjidhura midis Serbisë dhe Kosovës… » ka thënë ne fund z.Peter Stano, zëdhënës i zyrës së Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borel.

Për fund do shtuar se Kryeministri shqipotar i Kosovës, Albin Kurti së bashku me zëvendësen e tij dhe ministren e Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, se fundit zhvilluan nje ser takimesh me udhëheqësit e misioneve diplomatike të Bashkimit Evropia duke i prezentuar qarte BE-se synimet e Qeverise per te ardhmen e Kosovës hd embi procesine  negociatave me Serbinë.  Kurti ehste shprehur qarte para diplomatëve evropianë se prioritetet e Qeverisë janë « drejtësia dhe punësimi, reformimi i sistemit të drejtësisë dhe promovimi i investimeve”. Ndërsa shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla u shpreh, se ajo « mirëpret interesimin e BE-së për dialogun por me rëndësi është që të fokusohemi në luftimin e pandemisë, zhvillimin ekonomik dhe reformën në drejtësi”.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...