18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Peru, policia kap 2.2 tone droge te bandes kriminal nga Shqiperia, Kolumbia dhe Ekuadori. Dy shqiptarëne kerkim

Peru, 12 qerashor -Policia peruane kapi më shumë se dy ton kokainë, të fshehur në kuti me asparagus, të destinuara për në Holandë nga deti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar buirmeve  të policise nga Lima,

Rreth 2.2 ton kokainë, e fshehur në kuti shpargush dhe që do të transportohej nga deti në Holandë, u sekuestruan, tha dje policia peruane. Sipas të njëjtit burim, janë arrestuar shtatë peruan dhe janë lëshuar urdhër arresti për dy shtetas shqiptarë.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch  « droga (kokaina) do të transportohej nga deti në Roterdam, në Holandë, permes portit te  Callao, afër Limës. Operacioni u drejtua nga dy shtetas shqiptarë… »

Auotrtitatet peruvane kane phuar se ky eshte një rrjet krimnal në lidhje te ngusht mes Shqiperise, Kolombise dhe Ekuatorit.

Që nga fillimi i vitit, policia peruane ka sekuestruar rreth 35 ton drogë. Peruja është një nga prodhuesit më të mëdhenj të kokainës në botë, me rreth 400 tonë në vit, sipas të dhënave zyrtare.

Derniers articles

Le Canton27.ch nga Praga: Nga punimet e dites se pare te samitit Europian. Dr.Vjosa Osmani dhe Edi Rama po prezentojne denjesisht dy shtet...

Pragë, 6 tetor -Sot ne kryeqytetin cek, në Pragë po mbahet samiti i Komunitetit Politik Evropian. Prr dy dite rresht do qendrojne kokokevme koke lidert evropian...

Le président Bajram Begaj a reçu aujourd’hui les lettres de créance diplomatiques de la nouvelle ambassadrice de Suisse, Ruth Huber

Berne/Tirana, 6 octobre - A partir d'aujourd'hui, la Suisse a un nouvel ambassadeur en Albanie : Mme. Ruth Huber a présenté ses lettres de...

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...