12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Përgjaket turizmi shqiptar. Rruges per ne plazhe te Ksamilit vdesin dy italianë, lëndohen dy shqiptarë. Rama dhe Meloni marrin ngushellime

Tirane, 24 gusht -Një aksident i rëndë ka ndodhur në mëngjesin e sotëm në aksin Sarandë – Ksamil.

Si pasojë e aksidentit kanë mbetur të vdekur dy turistë Italian, ndërsa në spital kanë mbërritur dy persona të plagosur, njofton nga Tirana korrespondenti i gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Pushimet verore u kthyen në një tragjedi. Shqipëria, destinacioni më i pëlqyer këtë vit për shumë turistë italian, është kthyer në teatrin e vdekjes për dy djem të rinj nga Pozzuoli.

Bëhet fjalë për dy turistë italianë, Domenico Gritto, 24 vjeç dhe Vincenzo Tizzano, 32 vjeç, me origjinë nga Pozzuoli, humbën jetën sot në një aksident rrugor në Shqipëri. Lajmin e ka bërë të ditur gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te policise lokale.

Rreth orës 3 të mëngjesit, dy italianët po ktheheshin në Sarandë, një qytet bregdetar në jug të vendit, me një motoçikletë, kur një makinë Mercedes Benz, e drejtuar nga një adoleshent shqiptar, nën moshën e nevojshme për të marrë patentë shoferi, do t’i kishte prerë papritmas, raporton policia shqiptare.

Kryeministri i Shqiperise Edi Rames dhe homologut te tij Giorgia Meloni po i shkojne ngushellime te shumta.

Sipas gazetes zvicerale Le Canton27.ch, mediat italiane diteve te fundit i kane kushtuar vëmendje turizmit në Shqipëri.

Gjatë një interviste të dhënë për Rai News 24, Kryeministri Rama tha se “pjesa dernuese e turisteve ne detin tone jane italianet…” Mediat shiptsre kane raportuar se pos italianeve, plazhet shqiptare jane pushtuar edhe nga mijera rus dhe serbe.

Nje reklame te mire detit shqiptste si jet ja kidhte bere edhe mikesha e Edi Rames kryeministrja italiane Meloni te cilet shpesh ne ekrane televizive jane pare te perqafuar.

Flussi turistici albanesi. Sulla strada per le spiagge di Ksamil muoiono due italiani, restano feriti due albanesi. Rama e Meloni ricevono consolazione

 

Derniers articles