20.3 C
Berne
mardi 28/05/2024

Pelé varroset me nderime te larta, shkoi te « Nëna Tereza » që e adhuronte shumë.. Ja cfare i kishte thënë gazetarit shqiptar për ate, për Kosovën dhe shqiptaret…

Pelé, legjenda e futbollit botëror ne biseë me redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Nefail Maliqi

Bernë, 3 janar  –Pas tri dite zie ne Brazil, para pak nje qasti eshte varrosur  legjenda e futbollit Pelé ka mbërritur në vendin e fundit të pushimit Arkivoli i « mbretit » të futbollit brazilian Pelé (82)  ne Santos prane familjes se tij, miqve, shokeve, peronalietev te larta te shteti dhe nga FIFA  si dhe 230 mijë pjesëmrres tjere nga mbare bota qe kishin ardhur t’i thone lamtrumirën e fundit! E njoftuar për vdekjen e djalit të saj, nëna e tij, mbi 100 vjeç, vjen për t’i thënë lamtumirën, njofton gazeta zvicrane ne shqpi Le canton27.ch  

Pelé do të pushojë në një varrezë vertikale në Santos, më e larta në botë. Homazh për Pele, investimi i Lulës: Brazili mes zisë dhe shpresës. Lula përsëriti gjatë fjalimit të tij investigativ thirrjen e tij për pajtim kombëtar.

Në mesin e atyre që erdhën për t’i dhënë lamtumirën Pelé ishin disa anëtarë të familjes së legjendës së futbollit, përfshirë nënën e tij, Dona Celeste. Në moshën 100-vjeçare, kjo e fundit nuk e kishte parë të birin në shtratin e vdekjes dhe nuk e dinte që ai kishte vdekur.

Kjo u raportua nga Maria Lucia do Nascimento, një nga motrat e të ndjerit. « Ajo nuk e di, ne folëm, por ajo nuk e di. Ajo është mirë, por ajo është në botën e saj (…) Ndonjëherë them: « Dico (pseudonimi i Peles, shënimi i redaktorit) është i tillë, por le të lutu për të, apo jo, mami?’ Ndonjëherë ajo hap sytë… Por ajo nuk është e vetëdijshme”, tha ajo për televizionin brazilian. Por Dona Celeste më në fund do të ishte paralajmëruar për këtë zhdukje tragjike.

Mbreti Pelé vdiq të enjten e kaluar në moshën 82-vjeçare. Për 24 orë, dhjetëra mijëra brazilianë kanë marrë radhën në stadiumin Santos ku ekspozohej arkivoli i legjendës së futbollit. Për funeralin, trupi i Peles do të parakalojë nëpër rrugët e qytetit të tij, përgjatë plazhit, në shtëpinë e nënës së tij, e cila është ende gjallë.

“ Mbreti” i futbollit ndërkombëtar gjatë historisë së tij të futbollit ihste tri here shampion bote i cili kishte shënuar 1281

Il presidente brasiliano Lula parla con la vedova di Pelé Marcia Aoki allo stadio del SantosBrazilianët i thanë lamtumirën një legjende. Këtë të martë, më 3 janar, arkivoli i “mbretit” Pelé, i cili vdiq të enjten e kaluar në moshën 82-vjeçare, zhvilloi një procesion prej afro katër orësh nëpër rrugët e Santos, qytetit ku ish-futbollisti kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij. , dhe ndodhet 75 km nga Sao Paulo. Trupi i trefishtë i kampionit të botës ka mbërritur më pas në varrezat vertikale të Santos, ku do të bëhet varrimi i rezervuar për familjen.

Arkivoli i Peles u vendos fillimisht për 24 orë në qendër të fushës në stadiumin Vila Belmiro të Santos FC, ku sulmuesi brazilian shkëlqeu nga viti 1956 deri në 1974. I hequr nga stadiumi në një karrocë, arkivoli u ngrit më pas në majë të një zjarri motor, përpara se të marshonin nëpër rrugët e qytetit ku ishin mbledhur mijëra mbështetës.

Motra e Peles u prek shumë nga kalimi i arkivolit të vëllait të saj

Por ndoshta momenti më prekës është kur autokolona kaloi shtëpinë e nënës së Peles, Celeste Arantes. Në moshën 100-vjeçare, por që vuante nga dëmtimi njohës, ajo nuk e dinte që djali i saj kishte vdekur. Por sipas një gazetari nga Daily Mirror, ajo më në fund shkoi në zgjimin e funeralit në stadiumin Santos për t’i thënë lamtumirë Pelé.

Në spitalin Sao Paulo të Brazilit nderoi jetë Edson Arantes do Nascimento i njohur si Pele me 23 dhjetor te vitit 2022.  Ai përveç që arriti zenitin me kombëtaren e Brazilit arriti të jetë edhe futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave në botë.

«Mbreti» i futbollit ndërkombëtar gjate historise se tij te futbollit ka shenuar 1281. Legjenda e fubollit në planet , qe shkroi historine futobilli eshte lojtari i vetëm qe u shpalle kampion i futbollit boteror!

Pele, gazetarit shqiptar Nefail Maliqi: Jo vetem ju si shqiptare, por edhe ne brazilianet dhe mbare bota krenohemi me Nënë Terezen!

Nefail Maliqi, gazetari i vetëm shqiptar qe kishte intervistuar legjenden e futbollit boteror – Pelen, lajmin për vdekjen e tij e ka pritur me trishtim të madhe cili ka ngushlluar familjen e tij…

« Ngushëllime te sinqarta në emrin tim perosnal dhe në emr te kombit tim shqiptare juve familja Edson Arantes do Nascimento për humbjen e te dashurit te juaj dhe mikut tone, legjendes së planetit! Bota sot humbi nje yll, nje shkelqim me te cilin u rritem dhe na gezonte shpesh me golat e tij. Adios Pele, Zoti te shperbleft në parajsë..E nderuar familje e Peles, ju ngushellova për tri aresyera një, se e kisha mik dhe se ishte i afert dhe i dashur me me ne gazetarët, por edhe kishte rrespekt ndaj popullit, kombit tim i cili sa here jem takuar, ne cdo interviste me pyeste, si eshte Kosova? Ju shqiptaret jeni me zemer te madhe, jeni jo vetem futbollist te mire por edhe sportistë, aktorë dhe kengetarë te shkëlqyer..» thuhet nder tjera ne ngushëllimin e gazetarit tone te njohur ne Gjenevë Nefail Maliqi i cili kishte pasur rast dhe fat ta intervistonte dy here.

Se a ka degjuar për Kosovën dhe shqiptaret, legjenda e futbollit boteror Pele ju eshte përgjigjur gazetarit nderkombëtar Nefail Maliqit duke qeshur « hahaahaaa, kush nuk ka degjuar për Kosoven, shqiptaret?!.. Jo vetem ju si shqiptare, por edhe ne brazilianet dhe mbare bota krenohemi me Nënë Terezen..Shume e njeri ka deshire te vdes si ajo me zemër dhe vepra humane, qe ishte shembull e humanizmit dhe solidaritetit. Ju jeni një big nation!.. »

«Pele kishte nje afersi me ne gazetarët, por edhe kishte rrespekt ndaj popullit, kombit tim i cili sa here jem takuar, ne cdo interviste me pyeste, si eshte Kosova?.. » ka thene kolegu yne Nefail Maliqi, duke kujtuar për takimi i tij të pare me legjenden e futobollit boteror – Pelen.

Ein Feuerwehrauto beförderte den Sarg von Pelé zum Friedhof.«Ju shqiptaret jeni me zemer te madhe, jeni jo vetem futbollist te mire por edhe sportist, kengetare dhe aktore të shkëlqyer. Kam degjuar disa emra, yje boterore te muzikes dhe filimit. Kam degjuar fjale te mira për Shaqirin, Xhaken, Canën dhe te tjere..Shpresoj se futbolli shqiptar do të arrijë suksese jo vetem në Zvicër, por edhe majat e Evropës.

Por, jeni edhe nje popull i mire, popull fisnik dhe liridashës kjo u dheshmua ne luften e fundit!..», ka thenë Pele ne intervisten e parë dhe te vetme dhënë gazetarit te njohur shqiptar Nefail Maliqit, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

“Unë, një gjë nuk e kam të qartë, nëse ju në Kosovë qenkeni shqiptar dhe ata në Shqipëri po ashtu shqiptare, pse ju nuk keni një kombëtare? Sikur sot që ka Gjermania edhe pse dikur ishin dy shtete”, ka thënë legjenda e futbollit botëror.

Sipas gazetës “Le Canton27.ch” Pele ka vizituar Zvicrën tri herë. Së fundit ishte në Gjenevë (18 nëntor 2007) në kuadër të promovimit të një projekt të quajtur me emrin e tij “Campus Pele” i cili me pas ka vizituar edhe Lozanën (FC Lausanne-Sport).

Në vazhdim më pyeti se a jetoj në Zvicër, meqë kisha takuar Pelen në Gjenevë? Ju përgjigja: “Po jetoj në Zvicër që 20 vit”.

Pele ne vazhdim ma ktheu «Jeni me fat. Gjithëkush ëndërron dhe dëshiron te jetojë në ket vend te bukur në Zvicër, bile edhe une kam ëndërruar dikur, kur isha i ri..Po te them nje gjë zotëri jurnalist shqipta, të jetosh sot ne Zvicer eshtë me shume se fat, eshte privilegj!.. »

Pasi perfunduam bisedën dhe kafet me Pelen u ndamë duke shtregnuar duart forte, me fjalët: Falemnderit zoteri Maliqi për intervisten. Ishte kënaqesia ime qe kam takuar për herë të parë një gazetar shqiptarë. Ju lutem ma dergoni gazeten edhe pse ndoshta nuk e kuptoj gjuhen, por dua ta kem kujtim dhe ta ruaj me kenaqesi..Ju gazetaret jeni me shume se zedhenes te se vertetes, jeni ambasador te paqes dhe njerezimit!.. »

Ashtu edhe kishte ndodhur, pasi publikova intervisten, ja kam derguar gazeten në Brazil.Der Sarg der verstorbenen brasilianischen Fußball-Legende Pele ist im Stadion seines Ex-Klub FC Santos zur Totenwache eingetroffen.

Poshte mund te lexoni më gjerësiht intervisten e fundit me legjenden e futbollit boteror – Pele-n, qe kishte zhvilluar gazetari yne i njohur Nefail Maliqi

Derniers articles