2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

VD/ Policia e Lozanës patrullon natën. Mbrëmje të qetë. Një feste që u denoncua  

Gjatë periudhës pandemike, misionet e policisë së Lozanës mbeten të pandryshuara, por ka kontrolle shtesë në parqe dhe hapësira publike për të siguruar që njerëzit të respektojnë masat në fuqi. Me përjashtim të një feste që mblidhte gati 20 njerëz, natën nga e Shtuna në të Dielë ishte e qetë në Lozanë, sipas policisë.

Pas shpërthimeve të fundjavës së kaluar, nata nga e shtuna në të diel ishte mjaft e qetë në Lozanë. Përjashtim: një aheng privat që bashkonte rreth njëzet vetë u ndalua nga policia. “Ishte një festë ditëlindjeje që mblodhi 40-vjeçarë dhe të mitur. Të rriturit janë denoncuar, ”tha bashkia e Lozanës Pierre-Antoine Hildbrand të Dielën raporton  ATS, transmeton gazeta zvcerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch,

Drejtori i sigurisë shprehu keqardhje për një qëndrim « totalisht mosrespektues në një kohë kur e gjithë popullsia po bën përpjekje, kur profesioni i mjekut është nën presion dhe ku aktiviteti ekonomik po vuan ». Rezultate pozitive “Për pjesën tjetër, nata ishte mjaft e qetë. Nuk kishte asnjë fenomen si në Beaulieu të Premten e kaluar, « shtoi zyrtari i zgjedhur. Një aheng i egër që bashkonte rreth shtatëdhjetë të rinj atëherë provokoi ndërhyrjen e policisë.

Arrestimi i njërit prej tyre u filmua dhe u reklamua shumë. Policia kreu punë parandaluese, vazhdoi Pierre-Antoine Hildbrand. Komentet e vërtetuara nga zëdhënësi i policisë komunale Michel Gandillon i cili shoqëroi Keystone-ATS për të ndjekur punën e një patrulle në fund të mbrëmjes. Mbledhje Misioni i policisë: të kryejë kontrolle të rregullta për të verifikuar nëse standardet në fuqi, përkatësisht ndalimi i tubimeve të më shumë se pesë personave, po respektohen.

Vendet e vizituara: parku Mon Repos, Esplanade de Montbenon dhe Le Flon, pikat e zakonshme të takimit për të rinjtë. “Rezultatet janë pozitive, të rinjtë kanë qenë të pranueshëm dhe të sjellshëm. Turneu shkoi shumë mirë. Nuk kishte asnjë të ndaluar. Askush nuk është denoncuar ”, tha Michel Gandillon.

Gjatë kësaj periudhe, objektivi është të kërkojmë mbështetjen dhe fuqizimin e popullsisë. « Ne dalim për të takuar njerëz, shkëmbejmë pikëpamje, u kujtojmë njerëzve gjestet pengesë, » shpjegoi ai. Dhe ne paralajmërojmë që një patrullë mund të kthehet më vonë. Nëse mbrëmja ishte e qetë, kjo nuk do të thotë se vazhdon kështu gjatë gjithë kohës, shtoi zëdhënësi. « Ndonjëherë duhet të jesh më intrangjent ».

Disa tubime, për pjesën tjetër të kantonit, policia vuri në dukje « akoma disa turma », tha Jean-Christophe Sauterel, drejtori i parandalimit dhe komunikimit në policinë e kantonit. Gjatë natës nga e Shtuna në të Dielë, forcat e sigurisë ndërhynë 55 herë për prishjen e paqes dhe pesë herë për turmat. Policia kreu punë parandaluese, vazhdoi Pierre-Antoine Hildbrand. Komentet e vërtetuara nga zëdhënësi i policisë komunale Michel Gandillon i cili shoqëroi Keystone-ATS për të ndjekur punën e një patrulle në fund të mbrëmjes.

Katërmbëdhjetë denoncime u lëshuan për mosrespektim të standardeve kantonale dhe dy shkelje të urdhëresës federale. Patrullat gjithashtu lëshuan paralajmërime dhe përkujtime të masave pa denoncim. Rastet ndodhen kryesisht në qendrat urbane, në qytete të ndryshme të kantonit.

 

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...