9.7 C
Berne
mardi 16/04/2024

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne OKB

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në fillim të procesit, subjektiviteti ndërkombëtar i Kosovës, integriteti territorial dhe sovraniteti janë definuar si objektiva themelore të dialogut. Nënshkrimi në vitin 2013 i Marrëveshjes së Prillit ka çuar drejt një zbutjeje të qëndrimit të pesë vendeve anëtare të BE-së që nuk e njohin Kosovën, dhe ka lehtësuar nënshkrimin e MSA-së mes Kosovës dhe BE-së. Megjithatë, për shkak se BE-ja nuk ka një plan madhor strategjik, dialogu politik prej atëherë është zhytur në një krizë.

« Vuicic: Nuk do ta lejojne Kosoven te behet anetare e oKB-së.. »; “Zgjidhja sipas Beogradit: Karrige në OKB për Kosovë, autonomi për serbët e saj”; “Kosova në OKB në këmbim të AKS”; “Prishtina: Kosova se shpjeti anëtare e OKB-së ”… pra keto jane vetem disa deklarata te lidereve serbe dhe kosovare qe i degjojme apo lexojme ne mediat ne rajon. Por keto deklarata, te formes retorike, behen me shume per te bere fushate, sepse dihet se kush vendos për anetarimin e Kosovës ne OKB, kane thëne zyrtaret OKB-së redaktrit te gazetes zvcerane ne shqo Le canbton27.ch, duke ju përgjigjur pyetjes se kush vendos per anetaresimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara.

Shefi i OKB-së Guterres: Nuk jam i kënaqur me mënyren e dialogut ne Bruksel ku po behen marrëveshje e kompromise të pazbatueshme

Dialogut ne Bruksel mes Kosoves dhe Serbise jo qe nuk ka dhene deri tash rezultate por qyetaret sidomos ata kosovare jane te zhgenjyer dhe ndjehen te mashtruar me kete proce meqe u genjyen se ishte nje “dialog teknik” qe doli krejt  ndryshe?!. Zhvillim i dialogut ne Bruksel me Kosoves dhe Serbise bashke me perosnzahet e ketij procesi eshte rktikuar dhe ka skatuar shqetesuar jo vetem tek qytetare te Kosovës por edhe ne ato nderkombëtare, ne rend te pare njeriun numer nje te OKB-së Antonio Guterres per te cilen proces te brishte ka folur eddhe shedfiu i OKB-së Antoni Guterres duke ju pergjigjur redakotorit te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Guterres gjates vizites se fundit ne Bernë, i pyetur nga gazetari shqiptar në Zvicër lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, shef i OKB-së ishte përgjigjur qarte se “do të doja të shikoja një progres shumë më të madh përsa i përket dialogut mes dy vendeve. Nuk ka alternativë tjetër përveç vazhdimit të këtij procesi mes palëve në favor të normalizimit të marrëdhënieve, si dhe paqes dhe stabilitetit në rajon”. (Guterres: If you ask me if I am pleased, it is clear I am not. There is no alternative to continuing this process between the parties towards normalization of relations and peace and stability in the region.”)

Dhe qe nga prilli i vititi 2013 kur nisenm negosiata « teknike » me Kosoves dhe Serbis ene Bruksel, deiro me sot nuk ka pasur ndonjë arritje në çështjen e njohjes apo në perspektivën evropiane të Kosovës. Në periudhën e ndërmjetme që zgjati, Serbia ka vazhduar të lobojë kundër njohjes së Kosovës, cka çështja e anetaresimit te Kosovës në OKB asnjëherë nuk eshte kerkuar apo Prisitna zyrtare nuk ka aplikuar ne Kombet e Bashkuara, shkruan gazeta zvicerane nes shqip Le Canton27.ch

Zyrtari i OKB: Kosova s’mund te pranahet ne OKB, perderisa ajo ende ska aplikuar?! Edhe nese pranohet ajo  fillimisht do te kete statusin e vezhgueses,  si Palestina..

“Për anëtersimin e Kosoves ne OKB nuk vendos Beogradi e as Prishtina, por por vendet aneatre të Keshillimi Sigurimit..” ka thëne zyrtari i OKB-së per Le Canton27.ch

“Fillimisht Kosova duhet te aplikoj per te qenë anetare e re OKB-së. Aplikacioni pastaj shkon te Këshilli i Sigurimit, ku duhet të gëzojë mbështetjen e nëntë prej 15 shteteve anëtare. Por, Kososva s’mund te pranahet ne OKB, perderisa ajo ende ska aplikuar?!..” ka thëne ne vazhdim zyrtari i OKB-së.

Në rast se Këshilli i Sigurimit rekomandon pranimin e një shteti, atëherë dy të tretat e votave të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së janë të nevojshme që anëtarësimi ta marrë vulën finale. Kjo i bie që Kosovën duhet ta mbështesin 129 shtete nga 193 anëtarët e OKB-së.

Edhe pse tri shtete permanente të Këshillit të Sigurimit (Shtetet e Bashkuara, Franca e Britania) janë në mesin e atyre që njohën Kosovën, dy të tjera (Kina e Rusia) refuzojnë ta hedhin hapin për njohje.  Megjthate sipas zyrtarit te OKB-së, Kososva s’mund te pranahet ne OKB, perderisa ajo ende ska aplikuar?! Edhe nese pranohet ajo  fillimisht do te kete statusin e svezhgueses,  si Palestina..

Meqë për këtë nuk vendos as Prishtina e as Beogradi por vendet anëtare të KS të OKB-së dhe dihet për momentin se çfarë qëndrimesh ka sot Rusia dhe Kina. Kosova nuk mund të hyjë direkt si anëtare e plotë e OKB-së para se të bëhet fillimisht si vëzhguese që për ketë nevojitet ende kohë.

“Sa i përket anëtarësimit në OKB është e rëndësishme të mbani mend se nuk është Beogradi që do të vendosë, por Moska. Unë mund të imagjinoj për fat të keq një situatë në të cilën Beogradi konkludon se anëtarësimi në OKB është një ide e mirë, por Moska refuzon” ka thëne analisti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer,

Ndryshe, eksperti zviceran prof. Christophe Solioz, njëherësh edhe njohës i mirë i zhvillimeve në Ballkan në bisedë me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  ka thënë se anëtarësimi i plote i Kosovës në OKB nuk mund të pritet para vitit 2030. Sipas tij, dialogu me Kosovës dhe Serbisë nuk sjellë anëtarësimin e Kosovës në OKB

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....