1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Pasaporta e re zvicerane tashmë është në dispozicion. Dizajni i tij, një udhëtim virtual nëpër 26 kantonet…

Pasaporta e re zvicerane tashmeeshte en duart e qyterave te saj (Le nouveau passeport suisse est disponible) Dizajni i pasaportës së re karakterizon Zvicrën, një vend i lidhur me rrënjët dhe i hapur ndaj botës. Uji është një element i përsëritur, i cili përshkon 26 kantonet, nga majat alpine deri te luginat, shkroi policia federale (Fedpol) në një deklaratë për shtyp të hënën, njfton gazeta zvicerane ne sqhop Le canton27.ch duke ju referuar njoftimeve te Policise Federale (FEDPOL) ne Bernë.

Faqja 01 tregon Pizzo Rotondo, maja më e lartë në masivin Gotthard. Ky i fundit është shtëpia e burimit të lumenjve më të mëdhenj zviceranë dhe kështu lidh temat kryesore të dizajnit: malet dhe uji. Për herë të parë, një faqe për viza përfaqëson edhe Zvicrën e Pestë, pra zviceranët jashtë vendit dhe i dedikohet asaj.

Pasaporta e re zvicerane (Der neue Schweizer Pass ist ab sofort erhältlich) mund të porositet nga e hëna në zyrat kantonale të pasaportave ose në përfaqësitë zvicerane jashtë vendit. Seria e re e pasaportave kombinon sigurinë, funksionalitetin dhe estetikën. Ai bazohet në teknologjitë më të fundit përsa i përket elementeve të sigurisë për dokumentet e identitetit. Të dukshme ndonjëherë me sy të lirë, ndonjëherë nën rrezet UV, këto elemente sigurie e bëjnë pasaportën zvicerane një dokument të sigurt dhe unik, sipas Fedpol.

Të gjitha dokumentet e identifikimit të lëshuara deri më sot mbeten të vlefshme deri në datën e skadencës së treguar në to. Ofertat e kombinuara duke përfshirë pasaportën dhe kartën e identitetit mund të porositen ende. Një kartë e re identiteti do të jetë gjithashtu në dispozicion gjatë gjysmës së parë të 2023.

Derniers articles

Delegacioni shqiptar në AP të Interpol-it në Vienë takohen me sekretarin e përgjithshëm të Interpol-it Jürgen Stock

Viene, 29 nentor (Interpol) -Në kuadër të punimeve te Asamblese së Përgjithshme te Interpol-it që po zhvillohen në Vienë ku jane tubuar mbi një...

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Dretjuesit e Interpol-Tirana në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për Le Canton27.ch pas takimit me krerët e Interpolit

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...