22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Pas Australise, Zvicra shuplake Djokovicit. Nadal e deklason teniserin serb, e çon ne shtepi me lote n’sy…

Paris, 31 qershor -Nadal eliminon Gjokoviçin pas një ndeshje maratonë. Rafael Nadal kualifikohet në gjysmëfinale të turneut të tij të preferuar! E pret një duel i bukur kundër Aleksandër Zverev, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Rafael Nadal fiton me një prapavijë të shkëlqyer përgjatë vijës pas më shumë se katër orësh lojë. Çfarë ndeshje e pabesueshme! Urime të dy lojtarëve.

Nadal përkul Gjokoviçin në zemër të natës pariziane

Një ndeshje që do të mbetet e gdhendur në historinë e sportit. Fenomeni Rafael Nadal mposhti Novak Gjokoviçin në çerekfinalen e Roland-Garros. Një vendim i cili ra në orën 01:16, pas më shumë se katër orësh lojë dhe çmenduri.

Rafael Nadal dhe Novak Djokovic luftuan, për kënaqësinë e tifozëve, një betejë intensive në çerekfinalet e Roland-Garros. Pas më shumë se katër orësh lojë, këtë të mërkurë në orën 1:16 të mëngjesit, ekranet e vogla dhe të mëdha në mbarë botën shfaqën një “Rafa” me duart e ngritura në qiell, duke brohoritur gëzimin e tij për publikun.

Nga ndeshja e parë, që zgjati tetë minuta, shkëmbimet e shkëlqyera pasojnë njëra-tjetrën. Rafael Nadal është fuqizuar. Por spanjolli përfiton që në fillim.Mbreti i Rolandit bën të vuaj Novak Gjokoviç. Sapo të lëshohet, demi i Manacor është i pandalshëm: 6-2. Trendi është i qartë që në grupin e parë.

Nadal zhduket në dhomat e zhveshjes
Mbreti i baltës vazhdon të rrotullohet dhe kryeson 3-0 në setin e dytë. Kjo është kur Novak Gjokovic – aq i fortë mendërisht – del nga askund. Serbi fitoi epërsinë, destabilizoi kundërshtarin e tij, lidhi katër ndeshje radhazi dhe barazoi në një set kudo (6-4).

Rafael Nadal per disa minuta vonesë, publiku parizian është i ethshëm. Më në fund, mëngjarashja kthehet në fushë me duartrokitje të forta. Në një vrap, pa u çaluar aspak. Shfaqja vazhdon, tashmë është gati mesnata.

Gjokoviç i mungon pikët e seteve
Para ndeshjes, Rafael Nadal tha: “Nuk më pëlqen të luaj në baltë natën. Lagështia është më e lartë, topi është më i ngadalshëm. Një analizë e cila do t’i jepte përparësi Novak Gjokoviçit. Por, në praktikë, fenomeni spanjoll mund të mburret se edhe një herë i ka shfrenuar parashikimet.
Seti i tretë shënohet 6-2 nga “Rafa”. Ai shtrëngon grushtin fuqishëm, shikon publikun.

Philippe-Chatrier është në ekstazë. Të gjitha superlativat do të ishin të pamjaftueshme për të përshkruar atë që po ndodh në oborrin qendror të Parisit.

Pezullimi i ngjit spektatorët në vendin e tyre. Vështirë se dikush del nga stadiumi, pavarësisht orës së vonë. “Xhokeri” kryeson me shpejtësi 3-0 në raundin e katërt. Në 5-3, serbi ka disa set pikë. Atij i mungojnë të gjitha. Ndërsa Rafael Nadal rrëshqet si i çmendur në fushë. Duke kapur topa të pamundur, ai gradualisht e shtyn kundërshtarin e tij në dëshpërim.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...