0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Parlamenti zviceran po përgatitet të rregullojë ligjin që dëbonë kriminelët e huaj nga Zvicra

KESHILLI NACIONAL (Parlamenti zviceran) : Zyrtarët e zgjedhur duan të rregullojnë ligjin për dëbimin e kriminelëve të huaj Komiteti i Institucioneve Politike ka paraqitur një propozim që, ndër të tjera, të lejojë një prokuror të lëshojë një kërkesë pa kaluar nëpër kutinë e gjykatës (Des élus veulent toiletter la loi sur l’expulsion des criminels étrangers), shkruan gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch », duke ju referuar burimeve te Bernes zyrtare.
Një mocion u paraqit nga Komiteti i Institucioneve Politike të Këshillit Kombëtar të Premten, duke kërkuar tre ndryshime në ligjin që rregullon shkarkimin e kriminelëve të huaj. Para së gjithash, komiteti vëren se ministritë publike të kantoneve nuk mund të urdhërojnë dëbimin në urdhra penalë që kanë të bëjnë me vepra « të vogla » (të dënueshme me burgim për një maksimum prej 6 muajsh).
« Ligji duhet të ndryshohet në mënyrë që, në raste të vogla, por të dukshme (njerëz pa status qëndrimi, » turistë kriminelë « ), urdhri i dëbimit mund të shqiptohet nga Prokuroria Publike » në një urdhër penal, thotë teksti i lëvizjes.
Përcaktoni më mirë listën e veprave penale Komiteti më pas vëren se çdo person që përballet me dëbimin duhet të ketë një mbrojtës gjatë procedurave ligjore.
« Kjo vlen edhe për të pandehurit e huaj që nuk kanë pasur kurrë leje qëndrimi ose që kanë hyrë në Zvicër vetëm me qëllim të kryerjes së një vepre penale », thotë komisioni, i cili dëshiron të heqë këtë detyrim të mbrojtjes në raste cituar.
Këto dy modifikime të para u pranuan nga 16 anëtarë të komitetit ndërsa 8 i kundërshtuan ato. Sidoqoftë, ndryshimi i tretë u pranua unanimisht. Ai synon të qartësojë listën e veprave që çojnë në dëbim automatik. « Shkeljet e vogla dhe kundërvajtjet duhet të përjashtohen shprehimisht nga shkeljet që çojnë në dëbim të detyrueshëm, veçanërisht kur ato janë kryer nga të rinj të huaj që janë rritur në Zvicër, » lexon mocioni.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...