15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Parlamenti i Kosovës nuk e miraton Kodin Civil të martesës midis « dy burrave ». Deputetët thonë se Evropa tradhton, që kërkon ligje evropiane dhe nuk dëshiron Kosovën në Evropë

Prishtinë, 19 mars – Parlamenti i Kosovës nuk e miratoi në parim të mërkurën mbrëmjen e kodit civil midis kundërshtimeve dhe debateve të rrepta për shkak të mosmarrëveshjeve me një pjesë të këtij kodi që synon hapjen e rrugës për dasma dhe të njëjtën gjini. Këto nene kanë inkurajuar opozitë të fortë gjatë debatit të Parlamentit të Kosovës, ku 29 deputetë votuan kundër, 28 pro dhe katër abstacione, shkruan nga Prishtina korrespondent i ditarit Suise në gjuhën shqipe në kantonin27.ch

Projektligji për të autorizuar sindikatat civile për çiftet e të njëjtit seks është pjesë e një reforme të gjerë të Kodit Civil në Kosovë, të pretenduar nga Bashkimi Evropian. Por, deputetët e parlamentit të Kosovës nuk e miratojnë Aktin e Kodit Civil për martesën e njëjtë të seksit. MEPS thonë se Evropa tradhton, që kërkon ligje evropiane dhe nuk dëshiron Kosovën në Evropë

Në Kodin Civil, thuhet se « Martesa është një komunitet i regjistruar ligjërisht midis dy bashkëshortëve të ndryshëm, me të cilët ata lirisht vendosin të jetojnë së bashku si një burrë dhe një grua », ndërsa në një artikull tjetër të këtij Kodi shënohet se « komunitetet civile regjistrohen midis njerëzve të njëjtë të seksit janë të lejuara « dhe se kushtet dhe procedurat në lidhje me këtë rregullohen me një ligj të veçantë.

« Unë jam një familje e natyrshme, pasi ne u rritëm në gjirin e prindërve, motrat dhe vëllezërit. Familja është e shenjtë dhe nuk e mbështet këtë ligj, mbajnë shenjtërinë e familjes. Mbajtja e tipit njerëzor nuk mund të bëhet nga lidhjet e tjera « , tha deputeti Burim Meta nga lëvizja Vetëvendosje.

Labinotë Demi Murtezi nga e njëjta parti, tha se mos-votë e këtij kodi është një « moral publik ».

Pjesa e zbehjes së anëtarëve të Kosovës e kundërshtoi këtë ligj që, sipas tyre, Evropa ka kohë për t’u marrë me këto ligje, sepse për vite me radhë, ata nuk kishin luftë. Ndërsa ne nuk kemi ushqim me të hahet, ne punojmë me më shumë se të njëjtat gjini, ne kemi një prioritet për funksionimin e shtetit ligjor, për të luftuar kundër krimit të organizuar, hapjen e vendeve të punës, për t’i dhënë fund eksodit, për të ndërtuar nga vendi në vështirësi. Ne nuk kemi kohë apo prioritet me ne për punë të kotë, me ligje kundër Perëndisë dhe natyrës, tha deputetët për ditarin padise në kantonin shqiptar shqiptar.

Pra, anëtari për Kosovar, Duda Balje, doli kundër artikullit që siguron martesa për të njëjtat gjini. Ajo thotë se « ne i dhamë tokën dhe jetën, por Evropa » më tradhtoi « .

Sipas anëtarit të tij, Kosovar Balje « Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut nuk detyron asnjë shtet për të votuar për seksionin e martesave gjinore. Edhe një herë ne i japim tokës të jetë pjesë e Evropës, por nuk bëjmë paratë. Voto Tani për më shumë afërsi të Evropës, mendoj se është e gabuar, « thotë ajo.

Pavarësia e Kosovës tani u njoh nga njëqind vende, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe shumicën e vendeve të Bashkimit Evropian, por jo nga Serbia. Në fund, do të shtojë se Kosova është e vetmja vend në Evropën Juglindore se BE-ja refuzoi liberalizimin e vizave, për të cilat Kosova ndihej e diskriminuar nga Brukseli.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...