20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Palestina mbledh KS te OKB. Jep alarmin me nje bilanc tragjik! Nga 15 shtete të KS të OKB-së, 14 prej tyre dënuan bombardimet e Izraelit mbi civilet ne Palestine. Gjykata e Hages ka nisur hetimet!

New York/UN,  17 maj -KS i OKB-së u mblodhje sot per Palestinen: Shkallëzimi serioz në Gaza dhe Izrael ngre frikën e rrezikut « të tmerrshëm » të radikalizimit dhe ekstremizmit « në të gjithë rajonin ». Për nje javë konflikt vriten 177 palestinezë (44 fëmijë, 31 gra dhe 2 hendikep) si dhe 10 izraelitë. Më shumë se 34,000 njerëz jane debuar. Shefi i OKB-së Z. António Guterres kerkon nga palet armëpushim, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nga 15 shtete të Këshillit të Sigurimit të OKB-së 14 prej tyre dënojnë veprimet e ushtrisë izraelite në Gazë, përveç SHBA-ve…Gajte eksja seance te KS te OKB-së po ashut u denuan bombardimet e Izraleit mbi agjencine amerikane Associated press ( AP) dhe media tjkera ne Gaza.

Luftimet po shtyjnë izraelitët dhe palestinezët në një spirale dhune me pasoja « shkatërruese » për të gjithë rajonin, paralajmëroi, nga ana tjetër, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Z. António Guterres, i cili tha të punojë me palët një armëpushim.

Dje, 9 anëtarë të së njëjtës familje palestineze, duke përfshirë 2 gra dhe 7 fëmijë, vdiqën në kampin al-Shat

Z. TOR WENNESLAND, Koordinatori Special i Kombeve të Bashkuara për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme dhe Përfaqësuesi Personal i Sekretarit të Përgjithshëm, përmendi një numër njerëzor tashmë të lartë të konfrontimit me 177 palestinezë dhe 10 izraelitë të vrarë nga goditjet e raketës izraelite dhe palestineze zjarr Që nga 10 maj, sipas burimeve zyrtare izraelite, Hamas, Xhihadi Islamik Palestinez dhe militantë të tjerë kanë lëshuar 2,900 raketa dhe mortaja pa kriter nga Rripi i Gazës në Izrael. Z. Wennesland tha se 9 Izraelitë, përfshirë 5 gra dhe 2 fëmijë, dhe një shtetas indian u vranë. Zyra e Kryeministrit izraelit raportoi se « më shumë se 250 lëndime, 23 prej tyre seriozisht. Megjithëse një numër i konsiderueshëm raketash u përgjuan nga sistemi « Steel Dome », Z. Wennesland tha se 450 raketa të tij Palestineze ranë në zona banimi ose komerciale në Izrael.

Znj. Wennesland tha se në përgjigje të sulmeve me raketa nga militantët palestinezë që filluan më 10 maj, IDF kreu më shumë se 950 sulme kundër atyre që ajo i quajti « objektiva militante », përfshirë fabrikat dhe depot e armëve, rrjetet e tuneleve, objektet e trajnimit të Hamasit, inteligjencën dhe selitë dhe zyrat e sigurisë dhe shtëpitë e operativëve të Xhihadit Islamik. Sipas IDF, « këto sulme vranë më shumë se 100 persona, duke përfshirë komandantë të lartë ».

I shqetësuar për ndikimin e luftimeve mbi civilët, Koordinatori Special citoi zyrtarë shëndetësorë në Gaza të cilët raportojnë se 177 palestinezë, përfshirë të paktën 44 fëmijë, 31 gra dhe persona me aftësi të kufizuara, u vranë dhe 1,200 të plagosur gjatë këtyre sulmeve. Më shumë se 34,000 njerëz kanë ikur dhe më shumë se 40 shkolla të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët Palestinezë në Lindjen e Afërt (UNRWA) tani janë të hapura në Gaza si strehimore, me qasje të kufizuar në ujë, por pa qasje në kujdesin shëndetësor ose ushqimin . Si rezultat i operacioneve ushtarake, 7 fabrika, 40 shkolla dhe një qendër shëndetësore u shkatërruan totalisht ose pjesërisht dhe të paktën 18 ndërtesa, përfshirë 4 kulla, duke përfshirë një strehim media ndërkombëtare, u shkatërruan dhe më shumë se 350 ndërtesa u dëmtuan.

Sipas IDF, këto ndërtesa përmbajnë instalime ushtarake të Hamasit, tha Z. Wennesland para se të pendohej që disa shtëpi u goditën këtë të Dielë në mëngjes, duke vrarë 12 dhe plagosur 50. Dje, 9 anëtarë të së njëjtës familje palestineze, duke përfshirë 2 gra dhe 7 fëmijë, vdiqën në kampin al-Shati, ndërsa në Izrael, një djalë 5-vjeçar u vra nga një raketë në Sderot dhe një 16-vjeçar vajza dhe babai i saj u vranë në Lod. Tragjedi të tilla janë të papranueshme dhe nuk mund të justifikohen.

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...