15.5 C
Berne
mardi 9/08/2022

Behgjet Pacolli: Qeveria ka bërë mirë me vendosjen e reciprocitetit në dokumentet e identifikimit dhe për targat, e drejtë kjo sovrane e Kosovës!

Prishtinë, 4 gusht -Ish-presidenti i Republikes dhe ish-shefi i doplomacise kosovare z.Behgjet Pacolli për gazeten zvicerane në shqip Le Canton27.ch ka vleresuar zhvillimet e fundit ne Veri te Kosovës sipas të cilit “Vendosja e reciprocitetit në dokumentet e identifikimit dhe vendimi për targa është e drejtë sovrane e Kosovës dhe obligim që del nga marrëveshjet e Brukselit. Këtu nuk ka asgjë për të diskutuar, qeveria ka bërë mirë që ka vendosur t’i zbatojë këto vendime. Nëse do të bëhet më 1 gusht apo 1 shtator nuk luan shumë rol, është e rëndësishme që të jetë një veprim i drejtë dhe i koordinuar me aleatët e Kosovës…

Pacolli kërkon ndaljen e dialogut teknik, “Beogradi e ktheu në dialog me barrikada”

“Ajo që më shqetëson më shumë është se dialogu i Brukselit është një proces që më shumë i ngjan pacientit të vdekur se çdo gjë tjetër dhe se ky proces nga Beogradi po kthehet në një dialog me barrikadat që po ngrihen nga strukturat paralele që janë kriminale në vetvete…” ka shtuar lideri i AKR-së z.Pacolli

Ne vazhdim te kesaj bisede per gazeten zvicerane Le Canton27.ch “Këtu shoh pafuqinë e diplomacisë evropiane, e cila nuk është në gjendje të luajë as rolin e saj për të interpretuar marrëveshjet që ka lehtësuar. Për këtë është shumë e nevojshme të kërkohet ndërmjetësimi amerikan sepse dialogu po dështon në Bruksel..”

“Gjëja e fundit që e shoh të rëndësishme është ndalja e dialogut teknik dhe fillimi i dialogut për marrëveshjen përfundimtare për njohje dhe që Kosova të paraqesë ofertën e saj se si e sheh këtë marrëveshje, si duhet të duket Asociacioni në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe kryejnë disa detyra si Manastiri i Deçanit, që është obligim ligjor për Kosovën. Duke bërë këtë ne ndihmojmë aleatët tanë…” ka thëne ne fund z.Pacolli

Derniers articles

Shefi i OKB-se alarmon: Bota po luan me arme. Vetëm një gabim “na ndan nga apokalipsi”

Gjeneve, 7 gusht - (UN, Le Canton27.ch) Njerëzimi “po luan me një armë të mbushur”, ka paralajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres. Dhe...

Gruaja shqiptare me shami nga Guinness World Records: Mbulesa eshte liria ime qe ma garanton OKB!

Shkruan: Arbnora Fejza Idrizi Po e nis këtë shkrim duke u thirrë në teorinë fillozofike të fillozofit francez, Zhan Zhak Ruso i cili thotë-‘’Njeriu lind...

Kosova nuk guxon ta bej te njejtin gabim! OKB kritikon Francën për ndalimin e bartjes së shamisë në shkolla

Franca ka shkelur një traktat ndërkombëtar të të drejtave të njeriut kur ia ndaloi një gruaje që të mbante shaminë gjatë kohës kur ajo...

Ministrja e drejtesise se Kosoves Haxhiu takon ambasadorin zviceran z. Kolly

Prishtine, 5 gusht -Sot, ministrja e drejtesise se Republikes se Kosoves znj.Albulena Haxhiu eshte takuar me Ambasadorin e Zvicrës, z. Thomas Kolly me ç'rast...

Italianët po i shkulin flokët për garuesen që shkoi të Shqipëria

Berne, 4 gusht -Lara Colturi (15) konsiderohet si një talente me e madha në garat e skive. Tani, pasi u zhvendos nga Italia në...