20.4 C
Berne
mardi 18/06/2024

Pacolli: Kosova është duke negociuar me SHBA-të dhe BE-ne e jo me Beogradin! Dhe ‘JO’-ja eventuale e Prishtinës në Ohër ndaj marrëveshjes së planit franko-gjerman, do të ishte bumerang ndaj Kosovës!

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Nuk mendoj se Republika Srpska do të krijohet në Kosovë, ky është një argument që njerëzit përdorin për të krijuar frikë në publik!
Prishtinë, 15 mars – Të shtune e ardhshme me 18 mars siq eshte paralajmeruar, kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të dialogut në Bruksel. Lidhur me kete takim, sdimomos rreth dukumentit franko-gjerman ka pasur debate publike, vlerësime, kritika  dhe deklarata nga personaliteteve vendore dhe nderkombëtare.
Lidhur me takimin ne fjalë mes Kurtit dhe Vucicit 48 ore para samitit te Ohrit ka folur ish-pesidenti i Kosoves Behgjet Pacolli për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.
Lidhur me mosprefshirje e shqiptareve entik te Lugines së Presheves ne kete proces z. Pacolli kas thëne se « Statusi i shqiptarëve në Luginën e Preshevës është një çështje urgjente nëse duam të mbrojmë shqiptarët që jetojnë atje dhe të drejtat e tyre. Kosova duket se në muajt e fundit nuk ka kërkuar asnjëherë reciprocitrt të të drejtave dhe mekanizmave të pakicave. « 
Pacolli: Nuk mendoj se Republika Srpska do të krijohet në Kosovë, ky është një argument që njerëzit përdorin për të krijuar frikë në publik!
« Duhet te jemit e qarta se Kosova është duke negociuar me SHBA-në dhe BE-në dhe jo me Beogradin dhe nëse i themi jo kesaj marrëveshje, padyshim se dëmtojnë interesat kombëtare të Kosovës dhe marrëdhëniet me aleatët tanë nderkombëtar. », ka thëne nder tjera ish-resiodneit i Kosoves Behgjet Pacolli ne nje interviste eksluzive per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
* z.Pacolli qe nga fillimi i procesit te dialogut, takimi i Kurti-Vucic me 18 marsi ne Oher qe po përflitet me te madhe. Cfare pritni me 18 mars?
PACOLLI: Pritjet e mia janë që Kosova të jetë një partner i besueshëm dhe i sinqertë për aleatët tanë gjatë takimit të ardhshëm në Ohër. Kosova nuk po negocion me Beogradin, por me SHBA-në dhe BE-në dhe ne duhet të mbetemi të besueshëm dhe të përkushtuar ndaj procesit që ata hëngrën duke udhëhequr. Kosova duhet të jetë konstruktive dhe të mos jetë ajo që duhet fajësuar nëse procesi dështon, po ashtu Kosova nuk duhet të shkojë me synimin që pala tjetër të mos e pranojë propozimin, por të jetë konstruktive dhe e hapur me partnerët tanë duke ndarë dhe diskutuar atë që ne si vend synojmë dhe atë që ne nuk e pranojmë në mënyrë të ndershme dhe të sinqertë.
* Plani franko-gjerman sa eshte i favorshem per perspektiven e Kosoves?
PACOLLI: Kosova duhet të normalizojë marrëdhëniet me Serbinë në kuadër të dialogut të udhëhequr nga BE-ja, të mbështetur nga SHBA.  Propozimi aktual nuk është ai që populli i Kosovës ka shpresuar dhe i është premtuar me vite, por ofron një derë të vogël për të ndryshuar status-quo-në aktuale që nuk është në interesin e Kosovës.
Me këtë propozim Kosova po bën kompromise të mëdha që kanë potencial për të thelluar polarizimin dhe për të krijuar sfida të reja për vendin në të ardhmen. Mbetet pyetja kryesore pse partnerët tanë kryesorë hoqën dorë nga qëllimi i njohjes reciproke, sigurisht arsyeja janë disa situata kaotike në veri vitin e kaluar dhe moskoordinimi i veprimeve të Kosovës me bashkësinë ndërkombëtare, veçanërisht me Uashingtonin, që ka kthyer situatën në një problem sigurie në kohën e luftës në Ukraine dhe tani qëllim nuk është më njohja reciproke por stabiliteti.
* Ju sikur te ishit kryeminister, do ta nenshkruanit ket marreveshje me Vucicin?
PACOLLI Ky plan nuk është më i miri që i ofrohet Kosovës siç thashë nuk përfshin njohje reciproke dhe do të krijojë një status quo të re, por është e pashmangshme të pranohet, sepse Kosova është duke negociuar me SHBA-në dhe BE-në dhe nëse i thoni jo që ju dokumentoni dëmtojnë interesat kombëtare të Kosovës dhe marrëdhëniet me aleatët tanë. Është është e rëndësishme të kërkohet mbështetje BE-SHBA për të marrë njohjen bga 5shja e BE-së, Planin e Veprimit të Anëtarësimit në NATO dhe anëtarësimin e shpejtë në Këshill të Evropës, Agjencitë e Specializuara të OKB-së dhe Interpol. Pra, është e rëndësishme që të kemi një udhërrëfyes të qartë për finalizimin e shtetësisë në mënyrë që të mos kalojmë dekadën e ardhshme duke dialoguar se për çfarë ishin pajtuar palët tek Propozimi Francez-Gjerman. Partnerët tanë duhet të nxjerrin mësime nga dekada e fundit në dialog, por edhe Kosova duhet të mësojë nga përvoja e Marrëveshjes së Prespës kur jo gjithçka që iu premtua Maqedonisë së Veriut u realizua, ne shohim stagnimin në procesin e zgjerimit të BE-së.
* A eshte valide kjo marreveshje nese brenda saj i thote PO Asociacionit te Komunave Serbe dhe nese e  konteston njohjen e Kosoves  dhe anetaresimin ne OKB!
PACOLLI: Çdo marrëveshje e nënshkruar nga përfaqësuesit e zgjedhur demokratë të Kosovës është e ligjshme dhe e vlefshme, kjo nuk është në diskutim, përmbajtja është çështje tjetër dhe kjo i takon kryeministrit se si do t’ia komunikojë publikut dhe Kuvendit.
*Jemi deshmitar se kur u nenshkrua marreveshja e pare per fillimin e dialogut Kosove-Serbi ne Bruksel me 19 prill 2013 u tha se procesi do jete teknik, por doli me vone politik.. Edhe tash me asociacioni njenacional serbe a do t’i prije  nje “republike serbe” drejt shkeputjes, krijimit te “Serbise se madhe”? 
PACOLLI: Para së gjithash me Serbinë nëse flasim për menaxhimin e mbeturinave, ajo është politike. gjithçka është politike me Serbinë. Së dyti, nuk mendoj se Republika Srpska do të krijohet në Kosovë, ky është një argument që njerëzit përdorin për të krijuar frikë në publik, Republika Srpska u krijua gjatë një lufte kur duhej të ndalej një gjenocid. Këtu në Kosovë jemi në rrethana të ndryshme, në kontekste të ndryshme dhe në situata të ndryshme. Ky proces ka te bëjë për gjetjën e një modeli qe burin nga Athisaari që integron komunitetin serb sidomos në veri, respekton Kushtetuten tonë dhe shtrin sovranitetin e plotë të Kosovës në atë pjesë, ku sot nuk funksionon asnjë institucion.  Kosova është kampione sa i përket të drejtave të pakicave. Komuniteti ndërkombëtar duhet ta njohë lidershipin e Kosovës në rajon si një demokraci reale për të gjithë qytetarët e saj. Integrimi i serbëve të Kosovës nuk është penguar nga Kosova, por nga politika hegjemoniste e Serbisë.
Pacolli: Kosova duhet të kërkoj reciprocitrt të të drejtave dhe mekanizmave të pakicave. Qqë siqiptaret e Lugines se Prshves te kene te njejat te drejta me atro te serbeve te Kosovës
* Qe 10 vite ne Bruksel, Beogrda e Prishtine flitet vetem per serbet e Kosoves, kurse per shqiptaret ne Serbi dy here me shume se serbet ne Kosove, nuk flet askush?! A eshte kjo e nje e padrejte dhe diskriminim i dyfisht, nje nga Beogradi dhe dy nga Brukseli ndaj Lugines se Presheves (Serbi jugore) te cilet konform reciprocitetit po ashtu poi kërkojne te inkuadrohen ne procesin e dialogut te Brukselit dhe te kene po ashtu assoc. e tyre te komunave shqiptare ne Serbi?
PACOLLI:  Statusi i shqiptarëve në Luginën e Preshevës është një çështje urgjente nëse duam të mbrojmë shqiptarët që jetojnë atje dhe të drejtat e tyre. Kosova duket se në muajt e fundit nuk ka kërkuar asnjëherë reciprocitrt të të drejtave dhe mekanizmave të pakicave. Siç ka thënë i dërguari i BE-së, Lajçak, kjo çështje nuk është ngritur asnjëherë, kështu që i takon qeverisë të tregojë të vërtetën. Përtej kësaj, ne duhet të gjejmë vullnetin për të ngritur çështjen e të drejtave të shqiptarëve dhe për të ndërgjegjësuar komunitetin ndërkombëtar. Vitet e fundit janë bërë disa hapa për çështjet e heqjes së adresave, por duhet më shumë punë. Por edhe shqiptarët atje duhet të jenë të bashkuar, mendoj se perceptimi është se pothuajse çdo fshat ka një parti politike. Ata duhet të jenë në një parti politike dhe të mos keqpërdoren nga Beogradi për t’u ndarë por edhe jo nga Prishtina për agjendën e brendshme të Kosovës.

Derniers articles