18 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Pacolli flet për gazeten zvicerane  për ditën e nesërme se cfare do te ndodhe në Bruksel. I ka nja dy fjalë për Albin Kurtin

Bruksel, 26 shkrut -Të hënën e 27 shkurtit, pra nesër kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të dialogut në Bruksel. Lidhur me kete takim, sdimso rreth dikimentit franko-gjerman ka pasur debate publike, vlerësime, kritka dhe dhe deklarata nga personaliteteve vendore dhe nderkombëtare.
Lidhur me takimin ne fjalë mes Kurtit dhe Vucicit 24 ore para samitit te Bruselit ka folur edhe ish-pesidenti  i Kosoves Behgjert Pacolli për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
« Më 27 shkurt, me shumë gjasa do të nënshkruhet dokumenti i famshëm, i njohur sot si dokumenti evropian, ku Kosova do të marrë përsipër obligimin e pashmangshëm për të jetësuar “zajednicën” në këmbim të kthimit të serbëve në institucionet e Kosovës.
Me fjalë të tjera, situata do të dalë si një vit më parë.. » ka thene z.Pacolli duke u përgjigjur peyetjes  se redaktorit te gazetes zvicerane Le Canton27.ch lidhur me domumnetitn franko-gjerman qe do t ju rpopozhet neser paleve me 27 shkurit ne Bruksel
Sipa ldierit Pacilli « nga kjo marrëveshje do të përfitojë Sërbia , por edhe Kosova, kush më shumë e kush më pak.  Serbia në mënyrë të pashmangshme fiton « zajednicën » dhe do të sigurojë rrugën e saj drejt BE-së me njëfarë « vetëngushëllimi » për t’u distancuar nga Rusia, por jo për t’u ndarë.  Kosova, në anën tjetër, fiton: kthimin e serbëve në institucionet e Kosovës, apo mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve në komunat serbe… »
« Kosova nuk merr njohje nga Serbia, por përfiton nga të gjitha aderimet apo integrimet euroatlantike ku Rusia nuk ka prezencë (ndikim), si liberalizimi i vizave, Këshilli i Evropës etj., dhe ndoshta ndonjë njohje e ndonjë shteti anëtare e  BE-së që ende nuk e ka njohur Kosovën… » ka dekalruar z.pacolli duke hstuar se « marrëveshja në fjalë me Serbinë duhet të nënshkruhet, ashtu siç do të bënte çdo qeveri para vitit 2021 (ndoshta me më pak trauma)… »
« Siç mund ta shihni, nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje është krejtësisht kundër asaj që dikur kishte  premtuar kryeministri Albin Kurti, sa ishte në opozitë. Sot, edhe pse në kundërshtim me premtimet e tij, është mirë që gjërat po shkojnë drejt një perspektive paqësore. Kjo marrëveshje paraqet një hap të madh drejtë zgjidhjës së problemit mê Serbinë.. » ka pohuar ne fund ish-shefi i diplomacise kosovare Behgjet Pacolli për gazeten zvicerane ne shgip Le Canton27.ch
Merita e madhe për veniene paqes dhe stabilitetin ne Kosovë sidomos për marrëveshjet mes paleve ne rajon, sipas z.Pacolli « padyshim i  takon miqve tanë tradicionalë SHBA-së dhe BE-së, të cilëve populli i Kosovës do t’u jetë përjetësisht mirënjohës… »

Derniers articles