4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Ish-presidenti i Kosovës Pacolli: Flamuri i Serbise sot ne rruget e Tiranes ishte provokim per ne shqiptaret!

Tiranë, 20 dhjetor -Edi Rama sot paska ven flamurin serb n’midis Tirane për ta pritur pasardhnesin e kriminelit serb Milosevic. Kjo eshtë skandaloze, sidomos kur dihet se flamuri shqiptar dikur ishte hequr para ambasadës së Shqipëris në Beograd?!, shkruan nga Tirana korrespeondeni i gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Flamuri serbe vehen ne qender te kryeqytetin  shqiptar ne Tirane ne kohen kur flitet për “ballkanin e hapur” projekt ky qe eshte i inicuar nga Beogradi, siq e ka konfrimuar Dacic. Prandaj, ky projket nuk eshte “open ballkan” por “Отворен Балкан” (“Otvoreni balkan”) sepse pas ketij projekti qendron Serbia dhe Rusia!

Lidhur me flamurin serbe ne sheshi Skendereb ne Tirane ne sy te mijera protestuesve shqiptare nuk eshte mirëprituar si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove aq me teper ne Presheve, ku mohohet flamuri kombetar nga Vucic.

Flamuri i Serbise sot ne rruget e Tiranes pe rish-presidentit te Kooves, rrespektivisht liderit te AKR-së Behgjet Pacollit eshte cilesuar provokim per shqiptaret! “Unë nuk besoj që dikush ka shku aty me djeg flamuj por nga paraqitjet e njerëzve sigurisht ka pasur dikush prej atyre që është emocionuar dhe nga emocionet e ka bërë atë.

Sigurisht neve s’na bën nder ndezja e flamujve. Shkelja e flamujve ka ndodhur në të kaluarën. Të ja lëmë të kaluarës”, ka thënë Pacolli, citon gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Kurse ne Presheve ndalohet flamuri shqiptare dhe shqiptaret sa here e vejne dënohen,  malltretohen, kercnohet ose burgosen per flamurin kombëtar! 
Dhe per fund shrtohejt pyetja, Edia Rama meqe priti sot ne Tirane Vucicin dhe Zaevin, pse nuk e vuri flamurin maqedon, por ate serb?! Presja nga ajo nostaligji apo dahsur për flamurin serbe, me te cilen « postave » me kater S-ëja dhe kryqa bene krime dhe masakra ne Kosove duke dhunuar mbi 20 je femra shqiptare?

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...