12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

OKB-ja reagon pasi Kosova e shpalli “non grata” zyrtarin rus të UNMIK-ut

Stéphane Dujarric: Nuk ka asnjë komunikim zyrtar nga Misioni e as nga autoritetet e Kosovës lidhur me këtë njoftim ( No official communication has been received by the Mission from the Kosovo authorities with respect to this announcement.) 

Nerw York / UN, 1 janar –Organizata e Kombeve të Bashkuara ka reaguar duke e lëshuar një deklaratë zyrtare pasi Kosova e shpalli “non grata” një zyrtar rus të Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK, raporton gazeta zvcerane Le Canton27.ch

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Gërvalla-Schwarz  me 31 dhjetor e ka shpallur persona non-grata të zyrtarit rus të UNMIK-ut në Kosovë e ka marrë me kërkesë të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Znj Gervalla ket zyrtar rus i cli verpon ne omblelne e  UNMIK-ut në Kosovë e ka shpallur te padeshirueshëm për shkak të veprimtarisë së tij të dëmshme, e cila ka cenuar sigurinë kombëtare të Republikës së Kosovës.

OKB: Nuk ka asnjë komunikim zyrtar nga misioni e as nga Prishtina nga autoritetet e Kosovës lidhur me rastin e zyratrirt te UNIKUt ne rajon

Zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm te OKB-së Stéphane Dujarric mbi deklaratën e qeverisë së Kosovës më 31 dhjetor 2021 të “persona non grata” të një anëtari të stafit të UNMIK-ut ka derguar redaksie se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nje reagim.

“Ne jemi vënë në dijeni për deklaratën e autoriteteve të Kosovës si “persona non grata” të një anëtari të stafit të Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK-ut. Nuk ka asnjë komunikim zyrtar nga Misioni nga autoritetet e Kosovës lidhur me këtë njoftim. Doktrina e “persona non grata” nuk është e zbatueshme për personelin e Kombeve të Bashkuara dhe nuk është parashikuar sipas rregullores së UNMIK-ut 2000/47 (mbi statusin, privilegjet dhe imunitetet e KFOR-it dhe UNMIK-ut dhe personelit të tyre në Kosovë)…” thuhet ne ket deklarat te z. Stéphane Dujarric.

Sipas  zyratret te OKB-së “Çdo shqetësim në lidhje me një anëtar të personelit të UNMIK-ut duhet t’i adresohet udhëheqjes së misionit në mënyrë që UNMIK-u ta trajtojë çështjen në përputhje me statusin, privilegjet dhe imunitetet e UNMIK-ut dhe personelit të tij.”

Ndryshe, mesohet se OK dhe UNMIK-u po marrin masat e duhura për të garantuar sigurinë e pjesëtarit të personelit në fjalë dhe po ndjekin autoritetet përkatëse për këtë çështje (“UNMIK and UN headquarters are taking appropriate measures to ensure the safety of the staff member concerned and following up with relevant authorities on this matter. “) citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch reagimine  zdhensit te shefit te OKB-së.

Do theksuar se para OKB-së, rreth ketij rasti dje dhe pardje kanë reaguar Beogradi dhe Moska qe iu jane vënë ne “mbrotje” te zyrtarit te UNMIK-ut, njofton n e fund gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...