2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

OKB, Gross për qeverine Kurti: Presim me padurim zgjedhjen në kohë të presidentit të ri të Kosovës!

New York/UN, 30 mars (Nefail Maliqi) -Organizatat e Kombeve te Bashkuara pas fitore se Partise se Albini Kurtit dhe Vjosa Osmanit të zgjedhjeve te 14 shkurtit eshte prononcuar sot për herë të pare per Qeverinë  e re te Kosovës, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ne nje deklaratë nga kabineti i shefi të OKB-së duke e përshndetur themelimin e Qeverisë  se re nder tjera thuhet se « Konform kushtetutës së Kuvendit të Kosovës dhe formimit të qeverisë së re nën Kryeministrin Albin Kurti, ne presim me padurim zgjedhjen në kohë të presidentit të ri të Kosovës. » (The constitution of the Assembly of Kosovo and formation of the new government under Prime Minister Albin Kurti, we look forward to the timely election of the new president of Kosovo.), transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Ne inkurajojmë institucionet e reja të Kosovës që të punojnë në bashkëpunim për të përmbushur sfidat e ngutshme përpara, përfshirë ndikimin shëndetësor dhe socio-ekonomik të pandemisë COVID-19 në popullin e Kosovës… » ka thëne znj. Daniela Gross, zyrtare e nga kabineti i shefit të OKB-së, per gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas saj « Paqja dhe stabiliteti për një kohë më të gjatë kërkon përparim në dialogun e udhëhequr nga BE-ja Beograd-Prishtinë dhe ne i nxisim të dy palët të angazhohen në mënyrë konstruktive. »

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...