22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

OKB: Për anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara nuk vendos Vucici

New York, UN -“Për Serbinë është e papranueshme anëtarësimi i Kosovës në OKB. Kështu ka deklaruar per mediat presidenti  serb Aleksandar Vuçiç nga Nju Jorku ku ndodhet për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Ne New York gjnfdewt edfhe nje delgacion  nga Prishtina ei kresur nga presidnetja Vjosa Osmani e cila po zhvillon nje aktivitet te dendur politlik dhe diplomatik me zyrtare te shumte te organiazave nderkombetare si dhe perfaqesues amerikasn dhe te vendeve te ndryshme boterore, anetare te OKB-së,  njofton gazeta zvcerane Le Canton27.ch

« Karrige në OKB për Kosovë, autonomi për serbët e saj, zgjidhja sipas Beogradit”; “Kosova në OKB në këmbim të Asociacionit te komunave serbe”; “Kosova hyn në OKB nëse Serbia vendos sanksione ndaj Rusisë”; “Daçiq: Kosova s’do të bëhet kurrë anëtare e OKB-së”; “Jeremic: Kosova nuk mundet në OKB pa thënë Serbia”..pra keto jane vetem disa deklarata te lidereve serbe dhe kosovar qe i degjuam apo lexuam ne mediat ne rajon. Por keto deklarata, te formes retorike, behen me shume per te bere fushate se sa qa perkojne me realitetin,  ka thëne nje zyrtar OKB-së për gazeten zvcerane Le Canton27.ch, duke shtuar së për anetaresimin e Kosovës vendos tjeter kush.

“Për anëtersimin e Kosoves ne OKB nuk vendos Vucic as  Beogradi e as Prishtina, por vendet anetare të Keshillimi Sigurimit..Këte e dine sigurisht sikur Beogardi ashtu edhe Prishtina. ” ka thëne zyrtari i OKB-së per gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Se si mund te behet Kosva anetare e OKB-së, zyrtari i OKB-së ne vazhdim ka shpjeguar rrugen e ketij procesi se  “Fillimisht Kosova duhet te aplikoj per te qenë anetare e re OKB-së, te cilen gje deri tassh nuk e ka ber asnjehere.  Aplikacioni pastaj shkon te Këshilli i Sigurimit, ku duhet të gëzojë mbështetjen e nëntë prej 15 shteteve anëtare. Por, Kosova s’mund te pranahet ne OKB, perderisa ajo ende ska aplikuar?!..”

Në rast se Këshilli i Sigurimit rekomandon pranimin e një shteti, atëherë dy të tretat e votave të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së janë të nevojshme që anëtarësimi ta marrë vulën finale. Kjo i bie që Kosovën duhet ta mbështesin 129 shtete nga 197 anëtarët e OKB-së.

Edhe pse tri shtete permanente të Këshillit të Sigurimit (Shtetet e Bashkuara, Franca e Britania) janë në mesin e atyre që njohën Kosovën, dy të tjera (Kina e Rusia) refuzojnë ta hedhin hapin për njohje.  Megjthate sipas zyrtarit te OKB-së, Kososva s’mund te pranahet ne OKB, perderisa ajo ende ska aplikuar?! Edhe nese pranohet ajo  fillimisht do te kete statusin e svezhgueses,  si Palestina..

Meqë për këtë nuk vendos as Prishtina e as Beogradi por vendet anëtare të KS të OKB-së dhe dihet për momentin se çfarë qëndrimesh ka sot Rusia dhe Kina. Kosova nuk mund të hyjë direkt si anëtare e plotë e OKB-së para se të bëhet fillimisht si vëzhguese që për ketë nevojitet ende kohë.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...