12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

OKB reagon për rusin e shpallur “non grata” nga Kosova

Gjenevë/New York UN, 5 janar -Javën e kaluar Ministria e Puënve të Jashtme të Kosovës e shpalli ‘non grata’ një rus i cili vepronte nën ombrellen e UNMIK-ut në Kosovë. E kjo ngjalli reagime edhe në OKB. Për gjurmët e kësaj afere gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch ka kontaktuar me kabinetin e shefit të Kombeve të Bashkuara.

Të pyetur rreth demantit nga Prishtina zyrtare në adresë të zëdhënësit të OKB-së rreth rastit të dyshimit të shpallur person “non grata” dhe se kur e mori UNMIK-u zyrtarisht notën verbale nga Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës, zyrtarët nga OKB janë përgjigjur se “UNMIK-u mori më 2 janar 2022 një notë verbale nga autoritetet e Kosovës të datës 31 dhjetor 2021, në të cilën një anëtar i stafit ndërkombëtar të misionit shpallet “persona non grata” (“UNMIK received on 2 January 2022 a Note Verbale from the Kosovo authorities dated 31 December 2021, in which an international staff member of the mission is declared “persona non grata”. The Mission is clarifying the matter with the Kosovo authorities.”).

Ky shpjegim nga zyrtarët e OKB-së vjen pasi kryediplomatja e Kosovës, Donika Gërvalla iu kishte përgjigjur zëdhënësit të OKB-së, Durrajic për rusin e shpallur “non grata”.

Kurse nga kabineti i sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara theksojnë se janë duke shqyrtuar këtë çështje me autoritetet e Kosovës.

“Ne ritheksojmë se doktrina e “persona non grata” nuk është e zbatueshme për personelin e Kombeve të Bashkuara dhe nuk parashikohet sipas rregullores së UNMIK-ut 2000/47 (mbi statusin, privilegjet dhe imunitetet e KFOR-it dhe UNMIK-ut dhe personelit të tyre në Kosovë). Çdo shqetësim në lidhje me një anëtar të personelit të UNMIK-ut duhet t’i drejtohet udhëheqjes së misionit në mënyrë që UNMIK-u ta trajtojë çështjen në përputhje me statusin, privilegjet dhe imunitetet e UNMIK-ut dhe personelit të tij…” thuhet në fund të sqarimit nga kabineti i shefit të OKB-së në Nju Jork, sipas të cilëve Misioni i OKB është duke e shqyrtuar çështjen e rusit “non grata” me autoritetet e Kosovës.

Derniers articles

Gazetat e Prishtines dhe Tiranës: Samiti Botëror në Davos, historik për shqiptarët! Flet gazetari i vetëm shqiptar që po ndjekë nga afër këtë konference...

Në mesin e 2.500 liderëve botëror nga politika, biznesi, shoqëria civile, këtë eveniment ndërkombëtar e ndoqën edhe mbi 300 gazetarë të mediave të njohur...

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...