15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

OKB, Guterres kërkon tërheqjen e Rusisë nga Ukraina

Kombet e Bashkuara pritet të votojnë më 23 shkurt një rezolutë që kërkon tërheqjen e trupave ruse nga Ukraina, në prag të përvjetorit të parë të pushtimit të Ukrainës.

Përderisa rezoluta nuk është e detyrueshme, votimi do të shfaqë mbështetjen për Kievin nga e mbarë bota, teksa lufta po vazhdon dhe të dyja palët po përgatiten që të intensifikojnë luftimet në pranverë.

Të mërkurën, sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, hapi seancën e posaçme të Asamblesë së Përgjithshme duke dënuar pushtimin rus të Ukrainës që nisi më 24 shkurt 2022.

“Ky pushtim është sulm ndaj ndërgjegjes sonë kolektive”, tha Guterres.

Ai tha se përvjetori i parë është një “moment historik i zymtë për popullin dhe komunitetin ndërkombëtar”.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, u bëri thirrje delegatëve që të mbështesin rezolutën që sponsorizohet nga aleatët e ngushtë të shtetit të tij.

Rezoluta mbështet sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, bën thirrje për ndaljen e luftimeve dhe i kërkon Rusisë që “menjëherë, krejtësisht dhe pa kushte të tërheqë” forcat e saj nga shteti.

Kuleba u tha delegatëve se ata përballen me një “moment të rëndësishëm”.

“Asnjëherë në historinë e re nuk ka qenë më e qartë vija midis së mirës dhe së keqes. Shteti im dëshiron të jetojë. Shteti tjetër dëshiron të vrasë dhe shkatërrojë”, tha ai.

Por, përfaqësuesi i Rusisë në OKB, Vasily Nebenzya, e quajti Ukrainën “neo-naziste” dhe e akuzoi Perëndimin se po e sakrifikon këtë shtet dhe botën e zhvilluar për dëshirën e saj që ta mposhtë Rusinë.

“Ata janë të gatshëm ta zhysin të gjithë botën në humnerën e luftës” për të mbajtur “hegjemoninë” e tyre, tha Nebenzya.

Por, këto akuza u hodhën poshtë nga shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

“Dua të theksoj: kjo luftë nuk është ‘çështje evropiane’. Nuk ka të bëjë me ‘Perëndimin kundër Rusisë’”, tha Borrell në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

“Jo, kjo luftë e paligjshme shqetëson të gjithë: Veriun, Jugun, Lindjen dhe Perëndimin”, tha ai.

Ambasadorja amerikane në OKB, Linda Thomas-Greenfield, tha se rezoluta do të shfaqë fuqinë e mbështetjes botërore për Kievin.

“Ne do të shohim ku qëndrojnë shtetet e botës sa i përket çështjes së paqes në Ukrainë”, tha ajo.

Gjatë votimit për rezolutën do t’i kushtohet vëmendje e veçantë Kinës, Indisë dhe 30 shteteve të tjera që kishin abstenuar gjatë rezolutave të mëhershme të miratuara nga OKB-ja në mbështetje të Ukrainës.

Që nga viti i kaluar, India dhe Kina kanë kritikuar kërcënimet e vazhdueshme të Moskës për përdorimin e armëve bërthamore nëse Rusia ndien se ka kërcënim ekzistencial./REL

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...