3 C
Berne
mardi 21/03/2023

OKB, Gjeneve / Ambasadoret e OKB-se denojne Rusinë okupatore! Zvicra dënon me shprehjet më të forta sulmet e rusëve në Ukrainë

Gjenevë, UN / 1 mars -Këshilli i të Drejtave të Njeriut hap sesionin e tij të 49-të duke vendosur të zhvillojë një debat mbi « situatën e të drejtave të njeriut në Ukrainë si rezultat i agresionit rus ». Rezultati i votimit është dëshmi se “Rusia është plotësisht e izoluar brenda Këshillit”, vlerësoi ambasadorja amerikane në OKB në Gjenevë, Sheba Crocker, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Duke hapur debatet të hënën, presidenti zviceran dhe kreu i diplomacisë Ignazio Cassis, vendi i të cilit ka si parim neutralitetin, dënoi « me vendosmërinë më të madhe » sulmin rus.

Zvicra dënon me shprehjet më të forta sulmin e Federatës Ruse kundër Ukrainës, që përbën shkelje flagrante të së drejtës ndërkombëtare, theksoi në veçanti z. Cassis.

« Të jemi të qartë: përpjekjet e Federatës Ruse për të legjitimuar veprimin e saj nuk janë të besueshme: nuk ka pasur asnjë provokim për të justifikuar një ndërhyrje të tillë », siguroi ai, përpara një takimi të qeverisë zvicerane. e cila ka vendosur të marrë « të gjitha “ të sanksioneve ekonomike të Bashkimit Evropian kundër Rusisë, përfshirë edhe kundër Presidentit Putin.

Ky ngurtësim i pozicionit të Zvicrës u mirëprit nga Bashkimi Evropian.

Vladimir Putin filloi pushtimin e Ukrainës në agimin e 24 shkurtit, me sulme ajrore dhe depërtim të forcave tokësore, duke përfshirë në drejtim të kryeqytetit Kiev. Sulmi shkaktoi një protestë në komunitetin ndërkombëtar.

Më shumë se gjysmë milioni refugjatë ukrainas kanë ikur në vendet fqinje, sipas regjistrimit të fundit të OKB-së të publikuar të hënën.

Këshilli për të Drejtat e Njeriut hapi këtë mëngjes punimet e sesionit të tij të dyzetë e nëntë të zakonshëm, i cili do të mbahet në format hibrid në Palais des Nations në Gjenevë dhe online deri më 1 prill. Me hapjen e këtij sesioni, Këshilli vendosi – pas një votimi (të kërkuar nga Federata Ruse) me 29 vota pro, pesë kundër dhe trembëdhjetë abstenime – të zhvillojë një debat urgjent mbi “situatën e të drejtave të njeriut në Ukrainë si rezultat të agresionit rus”. Ky debat do të zhvillohet në fund të segmentit të nivelit të lartë në të cilin do të marrin pjesë rreth 130 personalitete deri të mërkurën e ardhshme.

Në një deklaratë të dhënë para votimit për vendimin e miratuar këtë mëngjes, delegacioni i Ukrainës tha se Federata Ruse, një anëtare e Këshillit, ishte fajtore për një sulm të pajustifikuar kundër Ukrainës. « Në katër ditë, » tha Ukraina, « 352 njerëz vdiqën, duke përfshirë 16 fëmijë, dhe rreth 1,700 njerëz, duke përfshirë të paktën 160 fëmijë, u plagosën. Qindra mijëra ukrainas janë të zhvendosur brenda vendit ose refugjatë.” « Ky sulm bazohet në një përbuzje të vërtetë për popullin tonë dhe të drejtën e tij për të pasur një shtet », këmbënguli Ukraina, duke denoncuar një shkelje të paturpshme të Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe parimeve të së drejtës ndërkombëtare.

Federata Ruse pohoi se tema e propozuar për debatin urgjent nuk kishte të bënte me një shqetësim në fushën e të drejtave të njeriut në Ukrainë: ishte një « përpjekje e re e Kievit për të rrëmbyer vëmendjen e komunitetit ndërkombëtar të eliminimit të synuar – i cili ka vazhduar për tetë vjet – të popullatës civile të pafajshme në Donetsk dhe Luhansk”. « Vendet perëndimore kanë ndezur flakët e konfliktit brendaukrainas vetëm duke inkurajuar nacionalizmat dhe duke i furnizuar me armë regjimit të Kievit, » tha delegacioni rus. Në këto kushte, ne morëm vendimin për të kryer një “operacion special” që synonte ndalimin e tragjedisë në Ukrainë; nuk kishim zgjidhje tjetër, tha ajo. “Është një operacion” i shënjestruar, i vetëm dhe ne nuk qëllojmë në vende civile”, siguroi Federata Ruse. Këshilli për të Drejtat e Njeriut thjesht « nuk ka mandat për të diskutuar anëtarësimin territorial të këtij apo atij rajoni », tha ajo.

Këtë mëngjes, Bordi më pas dëgjoi me radhë fjalët hyrëse nga z. Ignacio Cassis, President i Konfederatës Zvicerane; Z. Abdulla Shahid, President i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara; të z. António Guterres, Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara; dhe znj. Michelle Bachelet, Komisionerja e Lartë e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut.

“Në të gjithë botën, të drejtat e njeriut janë nën sulm. Autokracitë janë në rritje. Populizmi, nativizmi, racizmi dhe ekstremizmi mundojnë shoqëritë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së. Jemi mbledhur sot për të folur për zgjidhjet, shtoi ai, duke theksuar se këto zgjidhje i kanë rrënjët në liritë tona themelore dhe të drejtat e qëndrueshme të njeriut. Kombet e Bashkuara, përmes misionit të saj të monitorimit të të drejtave të njeriut në Ukrainë dhe agjencive të saj humanitare, duhet t’u tregojnë të gjithë ukrainasve se qëndron me ta në këto kohë të vështira, tha më tej z. Guterres.

Sulmi në Ukrainë vë në rrezik shumë jetë: nga mëngjesi i së enjtes dhe mbrëmë, Zyra e Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut regjistroi 406 viktima civile, shumica e tyre të vrarë në zonat e goditura nga raketat dhe sulmet ajrore”, tha Bachelet.

Zvicra dënon me shprehjet më të forta sulmin e Federatës Ruse kundër Ukrainës, që përbën shkelje flagrante të së drejtës ndërkombëtare, theksoi në veçanti z. Cassis.

Z. IGNAZIO CASSIS, President i Konfederatës Zvicerane, kujtoi se Këshilli luan një rol themelor në promovimin dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut në botë. Ai gjithashtu bën të mundur denoncimin e shkeljeve të të drejtave të njeriut dhe kërkimin e përgjegjësisë.
Lufta mbretëron sërish në zemër të Evropës, shpreh keqardhjen z. Cassis i cili shprehu dhembshurinë e tij të madhe për miliona njerëz të prekur nga kjo « luftë e pakuptimtë » në Ukrainë. Zvicra dënon ashpër sulmin e Federatës Ruse kundër Ukrainës, i cili përbën një shkelje flagrante të së drejtës ndërkombëtare. Kjo ndërhyrje ushtarake është në kundërshtim me parimet më themelore të Kartës së Kombeve të Bashkuara.
Përpjekjet e Federatës Ruse për të legjitimuar veprimin e saj nuk janë të besueshme dhe Zvicra përsërit apelin ndaj saj që të ndalojë luftën dhe të tërhiqet nga Ukraina. Zvicra u bën thirrje palëve në konflikt të respektojnë ligjin ndërkombëtar humanitar dhe të të drejtave të njeriut; të gjitha palët duhet të sigurojnë akses të papenguar në ndihmën humanitare, këmbënguli Cassis. Presidenti i Konfederatës Zvicerane denoncoi gjithashtu kufizimet në fushën e aksesit në informacion brenda Federatës Ruse.
Ai dënoi gjithashtu arrestimin në Federatën Ruse të demonstruesve paqësorë që demonstronin kundër konfliktit në Ukrainë. Ata që shkelin ligjin ndërkombëtar humanitar dhe ligjin ndërkombëtar të të drejtave të njeriut duhet të mbajnë përgjegjësi.
Lufta nuk duhet të na bëjë të harrojmë temat e tjera shumë të rëndësishme që do të diskutohen në këtë seancë, shtoi z. Cassis. Zvicra është kandidate për një vend [si anëtare jo të përhershme] në Këshillin e Sigurimit për periudhën 2023-2024 në mënyrë që të vazhdojë aksionin e saj për paqen, zhvillimin e qëndrueshëm dhe të drejtat e njeriut në veçanti, kujtoi ai.

 

Derniers articles

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë...