0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Pas letrës së FMSHE dërguar Asamblesë së 74-ët botërore te Shëndetësisë (WHO) OKB intensifikon aktivitetet në Shqipëri përballë pandemisë

New York, 8 qershor -Ne po ndihmojmë Shqipërinë të krijojë një laborator të ri dhe të ndihmojmë në trajnimin e punonjësve shëndetësorë mbi protokollet e parandalimit dhe kontrollit të infeksionit, njofton gazeta zvicerane ne Shqip Le Canton27.ch

Gjendja dramatike dhe e ndere muajve te fundit perballe pandemise si në Shqiperi ashtu edhe ne Kosovë dhe viset tjera shqiptare ne ballkan, kur koronavirusi ne dite merrte nga dhjetera  viktima, mjeket shqiptare ne Eropë nuk mundën të qëndrojnë duarkryq, por ata u mobilizuan si ne terren ashtu edhe përmes nje ser aktivitetesh dhe kontakteve me organizata nderkombëtare si dhe autoritetet e larta te BE-së dhe OBSH (WHO).

Ne Shqiperi: Që nga dje, 800,000 doza janë administruar

Keshtu, presidentja e Federate se Mjekëve Shqiptarë në Evropë, Dr. Aurora Dollenberg ne fillim të ketij muaji ju drejtua me një leter kreut të Asambelese se 74-ët botërore te Shëndetësisë (WHO) qe po mbahet në Gjenevë, ku eshte kërkuar vaksina dhe perkujdese me te madhe te OBSH ne Kosovë dhe Shqipëri, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Peruja mori më shumë se mbi 710,000 doza përmes COVAX javën e kaluar. Kjo e çon totalin që vendi ka marrë nga COVAX në 1.6 milion që nga marsi. Koordinatori i Përhershëm, Igor Garafulic, tha se COVAX demonstron se si një përgjigje e drejtë globale është e mundur me solidaritet global, duke theksuar mbështetjen e plotë të ekipit të KB për fushatën kombëtare të vaksinave.. » thuhet ne fillim të raportin  e OKB-se derguar sot redakise se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nga ana e saj, Shqipëria mori një dërgesë AstraZeneca nga COVAX javën e kaluar. Vendi është vendosur të marrë 120,000 doza nga COVAX në total me synimin për të arritur 20 përqind të popullsisë.

OKB në rajon lufton dezinformimin rreth pandesimise dhe vaksinave

Ekipi i KB vazhdon të mbështesë nevojat sanitare, duke ofruar ndihmë për grupet në nevojë. OKB, po ashtu po lufton gjithashtu dezinformimin me kohe pandemie (The UN team continues to support the health response, providing help to vulnerable groups.  It is also fighting misinformation)

OKB (Covax) mbeshtet Shqiperine ne kohe pandemie. Ndihmon ne ndertimin e nheclaborstori shendetesor (The UN team continues to support the health response.. We are helping Albania set up a new lab and helping to train health..)

Ne po ndihmojmë Shqipërinë të krijojë një laborator të ri dhe të ndihmojmë në trajnimin e punonjësve shëndetësorë mbi protokollet e parandalimit dhe kontrollit të infeksionit,

Ekipi ynë atje po ndihmon azilkërkuesit dhe migrantët që kanë leje qëndrimi për t’u vaksinuar. Ne po punojmë gjithashtu që të kemi azilkërkues që nuk kanë marrë ende leje qëndrimi për t’u përfshirë në planin e vaksinimit. Eshte mjaft e rëndësishme që çdokush, në çdo vend, të marrë vaksinën.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...