12.1 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Nuk eshte gjithëçka zih ne Shqiperi / Gazeta zvicerane: Kështu Shqipëria u shndërrua në një destinacion trend turistik

Ne mesin e shume raportimeve ne mediat boterore per Shqiperine qe shkruajne per korrupcionin, krimin e organizuar, eksodin, trafikun e droges, kontrabanden, vrasjet… ka gazeta evropiane qe shkruajne mire per vendin e shqiponjave. Keshtu gazeta zvicerane Tribune de Geneve” ne shkrimin e saj te titulluar: “Kështu Shqipëria u shndërrua në një destinacion trend..” (Ainsi, l’Albanie est devenue une destination tendance) se Shqiperia po mbyllë me sukses sezonin e sivjem turistik me mbi nëntë milionë turistë, tre milionë më shumë se në vitin 2022, shkruan ATV dhe gazeta zvicerane ne Shqip Le Canton27.ch

Shqipëria tashmë ka marrë pseudonimin “Maldives of Europe”. Pikërisht si Marina di Pescoluse, në Itali. Me një ndryshim: në Pulia, një ombrellë dhe dy shezllone mund të kushtojnë 50 euro në ditë, ndërsa në bregdetin shqiptar i gjeni akoma 10-15 euro.

Aty ku në Itali një belveder luksoz mund të kushtojë deri në 1099 euro, këtu një grup të rinjsh nga Foggia arritën ta gjenin një për 60 euro. “Në fakt ata kërkonin 70 euro, por kur pamë çmimin që po kërkonin vendasit, nuk u mashtruam”, thotë Gioele.

Fatkeqësisht për ta, plani i mirë i Shqipërisë së lirë mund të zhduket së shpejti. Arben Cipa, president i shoqatës kombëtare të operatorëve turistikë, e mat suksesin e destinacionit sipas të njëjtave kritere si kolegët e tij nga Liguria apo Sardenja: “Këtë vit, çmimet e shezlloneve variojnë nga 10 deri në 500 euro në ditë. Nëse, për italianët në kërkim të detit sublim me çmime të arsyeshme, Toka e Shqiponjave është zgjidhja e fundit, luksi ka filluar të fitojë terren edhe këtu. Së shpejti ata do të duhet të gjejnë një destinacion tjetër.

Derniers articles