15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

”Nobel” heq dorë nga ftesa e ambasadorit rus përballë protestave të shkaktuara nga ftesa e tij

Fondacioni Nobel sapo ka njoftuar se do të revokojë ftesën për ambasadorët rusë, iranianë dhe bjellorusë për ceremoninë e ndarjes së çmimeve. Fondacioni Nobel heq dorë nga ftesa e ambasadorit rus përballë protestave të shkaktuara nga ftesa e tij, njofton gazeta zviceraen ne shqip Le Canton27.ch

Fondacioni Nobel ka njoftuar se ka hequr dorë nga ftesa e ambasadorit rus në ceremoninë e çmimit Nobel të këtij viti, pas zemërimit për ftesën e tij. Në terren, Moska njoftoi se kishte rrëzuar tre dronë të marinës ukrainase në Detin e Zi gjatë natës, të cilët sipas saj kishin në shënjestër urën e Krimesë. Ndiqni zhvillimet më të fundit në Ukrainë drejtpërdrejt. Këtu është tema për 2 shtator 2023.

Në një deklaratë, fondacioni Nobel raporton se “reagimet e forta në Suedi” e shtynë atë të ndryshojë vendimin e saj.

“Bordi i fondacionit Nobel ka vendosur të përsërisë përjashtimin e vitit të kaluar nga praktika e zakonshme dhe të mos ftojë Rusinë, Bjellorusinë dhe Iranin në ceremoni në Stokholm”, thuhet në deklaratë.

Përpara paraqitjes së fondacionit, disa politikanë suedezë kritikuan vendimin dhe njoftuan se nuk do të merrnin pjesë në ceremoni nëse merrte pjesë ambasadori rus.

Autoritetet ruse po përpiqen të “heshtin” fituesin e çmimit Nobel për Paqe Dmitry Muratov, të cilin e kanë shtuar në listën e tyre të “agjentëve të huaj”, denoncoi presidenti i komitetit norvegjez të Nobelit përgjegjës për këtë çmim.

« Dmitry Muratov mori Çmimin Nobel për Paqen në vitin 2021 për përpjekjet e tij për të promovuar lirinë e shprehjes dhe lirinë e informacionit, si dhe gazetarinë e pavarur. Është e trishtueshme që autoritetet ruse tani po përpiqen ta reduktojnë atë në heshtje, » tha Berit Reiss- Andersen, president i Komitetit Norvegjez të Nobelit, në një deklaratë, duke gjykuar « akuzat kundër tij janë të motivuara politikisht ».

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...