15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht në Petit-Lancy. Sipas policse gruaja  është viktimë e një sulmi me thikë të martën rreth orës 10:00 në Gjenevë. Forca të shumta policie janë vendosur në vendngjarje. E plagosur me thikë në Gjenevë, ajo gjendet e gjakosur me foshnjën në krahë. Polica nuk jep detaje rreth rastit e as per origjinen e qiftit. Por, gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar se sulmuesi eshte shqiptar.

Mësohet sipas kalimtarëve “nga ndërtesa e saj ka dalë një grua e gjakosur, me foshnjën në krahë”. Madje, dëshmitarët pretendojnë se “kanë parë një thikë të vendosur ende në gjoks”.

Viktima është kujdesur me autoambulancë. Nuk dihet ende prognoza e saj jetike

Të martën pasdite, Ministria Publike e konfirmoi informacionin. Kalimtarët pretenduan se shpëtuan një grua të plagosur, e cila po dilte nga shtëpia e saj me fëmijën e saj, të dy të mbuluar me gjak.

Një kontigjent i madh i policise jane vendosur për të kapur njeriun, tregojnë mediat nga fundi i liqenit të Gjenevës. Madje edhe snajperët madje do të ishin vendosur, të vendosur në dritaret e ndërtesës përballë. Kishte edhe te shtena me armë zjarri ne oret e pasdites  (kohen e drekës). Madje sipas gazetzs zvicerane ne shqip Le Canton27.ch sulmuesi i gruas porvoi te bnte vetvrasje, por fale negociatave dhe shkathtesise se policise se Gjenevës ai nuk ia arriti qëllimit të tij.

Një çerek ore më vonë, burri në fjalë u shoqërua përfundimisht nga policia. Për ta marrë ka ardhur edhe një ambulancë.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...