22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Nje shqiptar zgjedhet deputet në Parlamentin e Kantonit të Bernës

Berne, 4 maj -Korab Rashiti nga Kosova është zgjedhur deputet i Parlamentit të Kantonit të Bernës, njifton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ai arriti ta zë këtë pozitë pasi vendit e liruan dy kandidatë të cilët kishin arritur t’i siguronin votat.

Rashiti tha se është shumë entuziast ta përfaqësojë partinë e tij (Unioni Demokratik i Qendrës).

Ai theksoi theksoi se deri më tani nuk ka pasur ndonjë deputet frëngjisht folës në Kuvendin e Bernës.

(Très enthousiaste de représenter l’Union démocratique du centre avec le siège francophone au Grand Conseil Bernois.

L’anomalie était justement que le plus grand parti de notre région n’avait jusqu’à présent aucune représentation francophone dans l’hémicycle.

C’est chose faite maintenant❗️

L’UDC Bernoise prendra le leadership dans cette législature et me réjouis de la futur collaboration avec mes collègues et au-dèla)

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...