0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Një meshë e Pashkëve në kishë pa maske e pa distancë në kundërshtim me rregullat sanitare po tronditë botën

Dioqeza e Parisit tha se ishte “shtangur” të Martën pas një meshe në një kishë në kryeqytet gjatë Pashkëve, ku as priftërinjtë dhe as besimtarët nuk mbanin maska. Kjo meshë e Pashkëve ne n je kishe te Parisit pa maske e pa dikstance ne kundershtim me rregullat sanitare ka tronditur botën, shkruna gazeta zvicerane ner shqip, duke ju referuar mediave nderkombëtare.

Kjo meshë u zhvillua në kishën Saint-Eugène-Sainte-Cécile, sipas Parisianit që transmetoi një video të zyrës e cila do të zgjaste katër orë, ku ne shohim priftërinj, pa maska ​​dhe shumë afër njëri-tjetrit, të tjerët, për të jepi mikpritësin drejtpërdrejt në gojën e besimtarëve. Në kishë, besimtarët, shumë prej tyre dukshëm të moshuar, janë ngushtë së bashku.

« Kjo është padyshim absolutisht e papranueshme », deklaroi në France Info, Marlène Schiappa, Ministrja për Shtetësinë. « Ne jemi të habitur nga mosrespektimi i dukshëm i udhëzimeve thelbësore për distancimin dhe mbajtjen e një maske, dhe ne shkëputemi nga çdo sjellje që nuk respekton një situatë të vështirë shëndetësore », reagoi drejtoresha e komunikimit e dioqezës, Karine Dalle.

Priftërinjtë duhet të jenë “të patëmetë” “Fatkeqësisht, videot janë përfundimtare. Ne shohim një numër të konsiderueshëm të njerëzve pa maska ​​dhe pa distancime shoqërore. Ne e dënojmë pa mëdyshje atë, ”tha ajo. “Kjo temë padyshim që do të diskutohet brenda me përgjegjësit. Për fat të mirë, shumica dërrmuese e famullive në Paris kanë respektuar udhëzimet e shumta shëndetësore për disa muaj « .

Famullia Saint-Eugène-Sainte-Cécile « siguron që të kishte 280 njerëz për një kapacitet prej 600 personash », shtoi znj. Dalle. « Kryepeshkopi i Parisit u kërkoi priftërinjve të ishin të papërmbajtshëm » në lidhje me respektimin e udhëzimeve sanitare. Prandaj maska ​​është e detyrueshme që nga mosha njëmbëdhjetë vjeç. Dy vende duhet të lihen bosh midis secilit person ose entitetit familjar. Përveç kësaj, duhet të ketë një rresht ose një stol ndryshimi midis secilës rresht, kujton drejtori i komunikimit.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...