18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Zvicer, rikthehet largimi i detyruar për emigrantet ilegalë. Tri familje kosovare ne rrezik te debohen nga Gjeneva

Grégoire Rey, avokat i një familjeje kosovarësh që do të dëbohen nga Zvicra

Tri familje luftojnë deportimin e detyruar në Kosovë

Pavarësisht imtegrimit apo shorrimitbte tyre te mire profesionale apo me vendoret dhe pas shumë viteve qendrmimi në Gjenevë, tre kosovare, disa prej të cilëve kanë fëmijë, janë në rrezik dëbimi, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar TDG.

Avokati njohur Grégoire Rey, eshte i sngszhuar madimalisht per keto familjeje kosovarë qe te ndalin procesin e dëbimit nga Zvicra.

Tre histori të ndara, tre kërcënime për dëbim në Prishtinë. Një muaj më parë, gazeta zvicerane,  raportoi rastin e Blerimit, një kopshtar kosovar i tregut të goditur me vendim pushimi nga puna.

Megjithatë, burri nuk është deri tani i vetmi vendas i këtij vendi në kohë të huazuar në Gjenevë: disa shtetas që jetojnë në kanton ndonjëherë për më shumë se dy dekada, duke përfshirë familjet me fëmijë, rrezikojnë një kthim të detyruar në Kosovë.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...