13 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Kosova dhe shqiptarët urojne fitoren e presidentit të ri të Cekise z.Pavel. E kanë përshëndetur largimin e Zeman, i njohur si një proserb dhe rusofil. Edhe diaspora shqiptaret ne Ceki i gezohen largimit te Zemanit

Pragë, 28 janar -Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Petr Pavel do të jetë presidenti i ri i Republikës Çeke me 57% të votave, pas numërimit të 85% të votave. Ish gjenerali Petr Pavel ka fituar një tjetër fushatë të ashpër — këtë herë në kutinë e votimit,. raperton nga Praga gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
61-vjeçari me mjekër, një veteran i dekoruar që mori pjesë në një mision paqeruajtës të lartë në Ballkan dhe përfaqësoi vendin e tij si një gjeneral i nivelit të lartë të NATO-s, u votua president çek të shtunën, duke mposhtur ish-kryeministrin miliarder Andrej. Babiš.
Me fletëvotimet nga 97% e pothuajse 15,000 qendrave të votimit të numëruara nga Zyra e Statistikave Çeke, Pavel kishte 57.8% të votave krahasuar me 42.2% për Babiš.

Me fletëvotimet nga 97% e pothuajse 15,000 qendrave të votimit të numëruara nga Zyra e Statistikave Çeke, Pavel kishte 57.8% të votave krahasuar me 42.2% për Babiš.

Kosova uron presidentin e ri te Cekisë! Qeveria çeke ishte kundër Presidentit te posalarguar cek Zeman: Nuk e tërheqim njohjen e Kosovës!

Millosh Zeman, i cili gjatë vizitës sxe fundit në Beograd (11 shtator 2019)  kishte dekalruar  se « do ta  të diskutojë me zyrtarët kushtetues çekë mundësinë që vendi yne ta tërheqë njohjen e Kosovës si shtet të pavarur… »

Ministria e Punëve të Jashtme të Çekisë me në krye Tomáš Petříček ka reaguar zyrtarisht lidhur me deklaratën e presidentit çek Millosh Zeman në Beograd lidhur me Kosovë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në reagimin zyrtar, ministria sqaroi se Republika e Çekisë e ka njohur plotësisht dhe përfundimisht pavarësinë e Republikës së Kosovës. Duke shtuar se në historinë e saj nuk ka ndodhur kurrë që të hiqet njohja për ndonjë shtet.

“Qeveria e Republikës së Çekisë e ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe në të njëjtën kohë ka dhënë pëlqimin për vendosjen e raporteve diplomatike. Është njohje ‘de jure’, pra është njohje e plotë dhe përfundimtare nga pikëpamja e ligjit ndërkombëtar. Republika e Çekisë asnjëherë nuk e ka tërhequr njohjen ndaj ndonjë shteti”, thuhet në faqen e ministrisë.

Pas humbjes se Milos Zeman, Kosova duket te jet vendi i pare qe ka urua fitoren e presidentit te ri cek Petr Pavel. Sikur kryeministri Albin Kurti edhe Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e kane uruar Petr Paveli-n për zgjedhjen e tij si president i Republikës Çeke, duke thënë se mezi pret të punojë me të në zhvillimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

Sikur insitucionet kosovare ashtu edhe diaspora nga Kosova dhe ajo mbare shqiptare ne Ceki kane mirëpritur fitoren e presidentit Pavle, sidomos largimin e Milos Zeman i cili konsiderohet jo vetem një mik i Beogradit dhe Moskes, por edhe nje rusofil dhe proserb i terbuar, ka shkruar gazea zvicerane Le Canton27ch .duke ju referuar deklaratave te mergimtareve shiptare në Ceki.

Megjithëse presidentët çekë kanë pak pushtet të përditshëm, Pavel do të ketë ndikim mbi politikën e jashtme dhe opinionin e qeverisë, si dhe fuqinë për të emëruar kryeministra, gjyqtarë kushtetues dhe bankierë qendrorë.

I besueshëm ndaj të kaluarës së tij ushtarake, ai është zotuar të sjellë “rend” në Republikën Çeke, një anëtare e BE-së dhe NATO-s me 10 milionë banorë, e goditur nga inflacioni rekord dhe trazirat ekonomike për shkak të luftës në Ukrainë.

Babis ka marrë më pak se 43% të votave.

Pjesëmarrja në votime ishte e lartë, me rreth 70% të elektoratit që votuan.

Jeta e Petr Pavel

Duke ndjekur gjurmët e babait të tij, Paveli iu nënshtrua një arsimimi ushtarak në ish-Çekosllovakinë, e cila më pas drejtohej nga komunistët e mbështetur nga Moska.

Ai u bashkua me Partinë Komuniste, si rivali i tij miliarder Babiš, dhe shpejt u ngrit në gradat e ushtrisë, duke studiuar për t’u bërë agjent i inteligjencës për regjimin shtypës.

Kritikët e fajësojnë atë për të kaluarën e tij komuniste, megjithëse Pavel e ka mbrojtur veten duke thënë se anëtarësimi në parti ishte “normal” në familjen e tij dhe e quajti atë një “gabim”.

Kur perdja e hekurt u shemb në vitin 1989, Pavel hoqi ID-në e partisë së tij, por vazhdoi kursin e inteligjencës.

Mes konfliktit në ish-Jugosllavi, Pavel — i trajnuar si parashutist elitar dhe që mbante gradën e Nënkolonelit në atë kohë — ndihmoi në evakuimin e trupave franceze të ngecura në mes të betejave midis kroatëve dhe paraushtarakëve serbë etnikë në Kroaci, duke i fituar atij Kryqi ushtarak francez për trimëri.

“Ne u futëm në disa situata të tensionuara dhe ai gjithmonë i menaxhonte ato me maturi dhe qetësi,” tha gjenerali çek në pension Aleš Opata, i cili shërbeu me Pavel.

Më vonë ai studioi në shkollat e trajnimit ushtarak në Britani, duke marrë një master nga King’s College në Londër.

Pasi vendi i tij u bashkua me NATO-n në vitin 1999, Pavel shpejt u ngjit në radhët e aleancës, duke u bërë zyrtari më i lartë ushtarak i saj në 2015. Ai doli në pension në vitin 2018.

       *         *        *   

Kosovo and Albanians wish the victory of the new president of Cekise Mr. Pavel. They welcomed the departure of Zeman, known as a pro-Serb and Russophile. Even the Albanian diaspora in the Czech Republic rejoices at the departure of Zeman

Kosovo und Albaner wünschen den Sieg des neuen Präsidenten von Cekise Herrn Pavel. Sie begrüßten den Abgang von Zeman, der als Pro-Serbe und Russophiler bekannt ist. Auch die albanische Diaspora in Tschechien freut sich über Zemans Abgang

Le Kosovo et les Albanais souhaitent la victoire du nouveau président de Cekise M. Pavel. Ils ont salué le départ de Zeman, connu comme pro-serbe et russophile. Même la diaspora albanaise en République tchèque se réjouit du départ de Zeman

Kosova dhe shqiptarët urojne fitoren e presidentit të ri të Cekise z.Pavel. E kanë përshëndetur largimin e Zeman, i njohur si një proserb dhe rusofil. Edhe diaspora shqiptaret ne Ceki i gezohen largimit te Zemanit

 

Derniers articles