20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon nga kolegët zviceran që emrin “Kosovo” ta përdorin në shqip – Kosovë!

Bernë, 28 maj -Ështe ky Gazetar ynë i njohur nderkombëtar në Gjenevë Nefail Maliqi që ka këruar nga koleget zviceran që emrin “Kosovo” ta perdorin ne shqip Kosovë! Ai këtë ide e ka aplikuar në një shkrim në gazetën prestigjioze zvicerane, botuar ne gazeten “Tribune de Genève” të titulluar:  Kosova është këtu! (Le Kosovë est là”) e cila ka rrespektuar kërkesen e kolegut shqiptare e cila gazetë emrin e Kosovës e ka shënuar ne gjuhën shqipe si KOSOVË e jo ne gjuhën serbe apo sllave si  “Kosovo”!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Jo pse në Zvicer jetojne rreth 300 mije shqiptare, por pse shteti me i ri ne Evropë Kosova  eshte e banuar me shumice shqiptare emrin Kosovë duhet ta perdor kices serbe apo nje Kosva artificiale si “multietnike” me nje shumice absolute shqipatre?! Prandaj, sipa sgezatrit dshiptare ne Gjenevë emri  KOSOVË duhe të përdoret ne shqip dhe jo ne sertbisht “Kosovo” si e kane perdorur serbet gjate okupimot, ne kohën e Miloshevicit, ka shkruar ne vazhdim gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Koleget zviceranë: Si mud ta perdorim emrin Kosove ne shqip kur presidenti apo ministrat kosovar qe 20 vite e perdorin “Kosovo” gjate interistave me ta?! 
Edhe pas dy decenieve nga clirimi dhe mbi 12 vjet pamveresie te Kosoves ende emri i ketij vendi perdoret si “Kosovo” ashtu siq e perdoren serbet dhe ruset gjate okupimit. Kjo “Kosovo” e trashiguar nga sllavet  edhe sot perdoret nga evropianët dhe mediat tjera boterore (?!) duke mos rrespektuar gjuhen shqipe apo shumicen e popullsise se shtetit me te ri ne Evropë te njohur nga SHBA, Zvicra dhe shumica e vendeve anetare te BE-së e cilat sot eshte anetare e shume organizatave nderkombetare sportive e kulturore, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Nese mediat zvicerane apo ato boterore e perdorin emrin Kosoves ashtu sikur serbet apo sllavet si “Kosovo” a thua jane fajtore keta kolege, sigurisht se jo. Ne bisede me disa shefa te gazetave zvicerane  ata kane deklaruar për  Le Canton27.ch ne Zvicer, se kete nuk e ka kerkuar askush deri me tani nga autoritetet kosovare ne Prishtinë.
Madje sipas kolegeve zvicerane dhe dhe gazetareve boteror ne Gjenevë “vendi yne edhe pse e ka njohur shtetin e Kosovës, ne s’mund ta perdorim emri e saj ne shqip Kosovë, kur presidenti dhe minsitrat kosovare sa flasin apo sa here i marrim ne interviste,  ata vete i thone Kosoves – “Kosovo”?!
Per fund kjo kerkese apo intervemim i gazetarit shqiptar tek koleget zvicerane qe Kosove ta perdorin ne shqip ka hasur ne mirëkuptim edhe pse kjo s’shte pune e gazetareve por e shteteve qe te merren me toponimet e vendit te tyre sepse lobim nuk eshte vetem pjesemarrja nepër konferenca apo udhetime me aeroplan ne hotele apo ne darka, nëse ne to flitet vetem per dialogun me Serbinë?!

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...