7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Një diamant i rrallë rozë në ankand për 28.6 milionë euro në Gjenevë

Gjenevë, 12 nentor -Një diamant rozë shumë i rrallë, 18.18 karat, i është shitur të martën në ankand në Gjenevë për 28.6 milionë euro një koleksionisti privat aziatik. I quajtur « Fortune Pink », është diamanti më i madh rozë në formë dardhe i kësaj cilësie i shitur ndonjëherë në ankand, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas Christie’s, gur i çmuar është diamanti më i madh me dardhë rozë i kësaj cilësie i nxjerrë ndonjëherë në ankand. Ajo ishte montuar në një unazë, e rrethuar nga të dyja anët nga një diamant i madh i bardhë. Ai peshon saktësisht 18.18 karat, një numër që konsiderohet i favorshëm në Azi, tha shtëpia ndërkombëtare e ankandeve.

Tre ofertues konkurrues

Diamanti rozë e ndezur u shit për 24.5 milionë franga zvicerane, ose 28,436,500 franga me kosto. Shitja, e cila zgjati vetëm katër minuta, filloi me 17 milionë franga dhe u përball me tre ofertues përmes telefonit. Fituesi fitoi duke ofruar një gjysmë milioni të fundit.

« Shumë relevante, (diamanti) u ble nga një klient privat nga Azia, » u tha gazetarëve Rahul Kadakia, drejtor ndërkombëtar për stoli në Christie’s. « Është një grup shumë ekskluziv i klientëve që blejnë në këtë nivel. Jam shumë i lumtur që do të shkojë në një familje të re që do ta shijojë atë, kush do ta veshë atë dhe shpresoj t’u sjellë atyre fat. »

Diamanti ishte ekspozuar në Gjenevë, më pas në Nju Jork, Shanghai (Kinë), Tajvan dhe Singapor në tetor, përpara se të kthehej në Zvicër. Ajo ishte vlerësuar midis 25 dhe 35 milionë dollarë (afërsisht e njëjta në franga).

Derniers articles

Lazim Destani nga EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar. Natën e bëri ditë!

Dubai, 28 Nentor -Në nderim të Ditës së Flamurit tonë kombëtar sontze edhe ndertesa me e larte en bote Burj Khalisa ne Dubai "vishet"...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...