20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Një delegacion nga Kosova i prire nga drejtori i pëgjithshem i RTK-së Shkumbin Ahmexhekaj ne Asamblene e përgjthshme ne EBU/EUR ne Gjenevë

Gjenevë, 3 dhjetor -Ne Gjenevë për tri dite rresht eshte mbajtur Asamblea e Përgjithshme të 89-të të EBU-së, ku mori pjese dhe nje delegacion nga Kosova, rrespektivsht nga televizoni publik i Kosoves, nga drejtor i përgjithshem i RTK-së Shkumbin Ahmexhekaj dhe Besnik Boletini, kryetar i Bordit. Prezent ishte edhe znj.Radka Betcheva, shefe për marrëdhënie me anëtarët në Evropën Qendrore dhe Lindore, njofton nga selia e EBU-s gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Ka donethënie te madhe pjesemarja e Kosovës, perfaqesuesve te mediumit tone publik ne Asamblene e Përgjithshme, shenje kjo e gjelbert qe RTK se shpejti do jete anetare e Unionit Evropian i Transmetuesve eshte Aleanca më e madhe mediatike e shërbimit publik në botë qe perfshine 112 organizata Anëtare nga 56 vende.. » ka thëne drejtori i përgjthshem i RTK-së z.Shkumbi Ahmertxhekaj për gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Lajmi tjeter nga Gjeneva eshte se ne vitin e ardhshme anëtarët e EBU-së që janë zotuar të transmetojnë Kupën e Botës për Femra FIFA 2023, ka perfshire edhe TV publik nga Repblika e Kosovës- RTK, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ndersa znj. znj.Radka Betcheva, shefe për marrëdhënie me anëtarët në Evropën Qendrore dhe Lindore ka thne se « Kreu i Unionit të Transmetuesve Publik Evropian para ca ditesh u ka dërguar nga një letër, kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca dhe Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti nga te cilet kerkohet rritjen e buxhetit për RTK-në. »

Me kete rast anëtarët e EBU kanë zgjedhur një Bord të ri Ekzekutiv, të përbërë nga njëmbëdhjetë drejtues të lartë të mediave të shërbimit publik nga e gjithë Evropa.  Bordi është përgjegjës për të siguruar zbatimin e strategjisë dhe politikave të EBU-së.

Tetë anëtarë aktualë të bordit do të kthehen për t’iu bashkuar Presidentes së EBU-së Delphine Ernotte-Cunci (France Télévisions) dhe Zëvendës Presidentit Petr Dvořák (TV çek) për të ndihmuar në udhëheqjen e EBU-së gjatë dy viteve të ardhshme.

Nicolau Santos i bashkohet Bordit Ekzekutiv për herë të parë. Ai ka shërbyer si Kryetar i Bordit të Drejtorëve të Anëtarit Portugez RTP që nga qershori 2021. Bordi do të shërbejë për një periudhë 2-vjeçare nga janari 2023 deri në dhjetor 2024.

Unioni Evropian i Transmetuesve eshte Aleanca më e madhe mediatike e shërbimit publik në botë qe perfshine 112 organizata Anëtare në 56 vende, si dhe 31 Filialë në Azi, Afrikë dhe Amerikë. Anëtarët tanë operojnë rreth 2000 shërbime – televizion, radio dhe online – në 153 gjuhë për një audiencë të mundshme prej mbi një miliard njerëz. Ndër aktivitetet tona janë Eurovizioni dhe Euroradio.

ANËTARËT TË EBU-së TË TREGOJNË MBULLIM GJITHËPËRFSHIRËS NË KUPA BOTËRORE E FEMRAVE FIFA 2023

Anëtarët e EBU-së që janë zotuar të transmetojnë Kupën e Botës për Femra FIFA 2023 janë si më poshtë: RTSH (Shqipëri); RTK (Kosovë), ORF (Austri); RTBF & VRT (Belgjikë/Luksemburg); RTCG (Mali i Zi); MKRTV (Maqedonia e Veriut); TVR (Rumani); RTS (Serbi); RTVS (Sllovaki); RTVS (Slloveni); SRG SSR (Zvicër/Lihtenshtajn); TRT (Turqi).; BHRT (Bosnje/Hercegovinë); BNT (Bullgari); HRT (Kroaci); CYBC (Qipro); CT (Republika Çeke); ERR (Estoni); GPB (Gjeorgji); MTVA (Hungari); RÚV (Islandë); RTE (Irlandë); LT (Letoni); LRT (Lituani); PBS (Maltë); TRM (Moldavi);

Formacioni i Anëtarëve përfshin dy territore në të cilat Kupa e Botës për Femra FIFA 2023™ do të ndiqet me intensitet të veçantë, pasi ekipet e tyre kombëtare u kualifikuan në turne këtë muaj përmes sistemit të play-off-it: Irlanda (RTE); dhe Zvicra (SRG SSR).

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...