14.8 C
Berne
mardi 9/08/2022

Ngritja e cmimeve në Bregdetin e Shqipërise ka zbehur interesimin e turistëve nga Kosova dhe viset shqiptare

Shkruan: Arlinda HAJDARAJ

Për dallim nga vitet e kaluara, këtë vit cmimet e dhomave për një natë janë rritur dukshëm në Bregdetin Shqiptar dhe se numri i pushuesve në krahasim me vitet e tjera, është më i vogël.

Vlora mbetet ndër vendet shtrenjta, ku një natëshkon deri në 250 euro dhe si shkak i saj po boshatisetky Bregdet.

Ndërsa, ndër vendet më të preferuara për momentinvijon të jetë Bregdeti i Durrësit, edhe pse edhe në këtëBregdet numri i vizitorëve ka rënë për dallim nga vitete tjera. Përpos Durrësit, vendet frekuentuaravijojnë jenë Shëngjini dhe Velipoja, pasi cmimetjanë lira për dallim nga Bregdetet e tjera.

Para disa ditësh, Rrahman Kasa, Kryetar i UnionitTuristik Shqipëtar referuar situatës tha se më mirëparaqitet zona e Durrësit, Golem e cila vepron me turizëm organizuar, ka filluar pas datës 20 Maj.

Ai gjithashtu tha se, përqindja më e lartë e turistëve nëBregdetin Shqipetar është nga Kosova por prapë sëprapë numri i tyre është më i ulët për shkak tëcmimeve.

Mbi 50%  e turistëve vijnë Shqipëri  janë ngaKosova, por këtë vit  ka një rënie për shkak rritjes çmimeve. Shumë familje zgjedhin apartamente dhejo resorte pasi nuk i përballojnë dot çmimet

Lidhur me rritjen e cmimeve ka reaguar edheKryeministri I Shqipërisë, Edi Rama, duke kritikuarbizneset per rritjen e cmimeve, i cili tha se “ Kushvendos cmim të lartë edhe nuk i vjen njëri. Ky ështënjë dëm që e paguan vetë dhe jo shteti”.

Gjithashtu, tha se ky do të jetë mësim i mirë, për tëkuptuar se për të qenë konkurues, në një rajon që ka destinacione të aferta duhet menduar mirë përpara se tëngriten cmimet.

Derniers articles

Shefi i OKB-se alarmon: Bota po luan me arme. Vetëm një gabim “na ndan nga apokalipsi”

Gjeneve, 7 gusht - (UN, Le Canton27.ch) Njerëzimi “po luan me një armë të mbushur”, ka paralajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres. Dhe...

Gruaja shqiptare me shami nga Guinness World Records: Mbulesa eshte liria ime qe ma garanton OKB!

Shkruan: Arbnora Fejza Idrizi Po e nis këtë shkrim duke u thirrë në teorinë fillozofike të fillozofit francez, Zhan Zhak Ruso i cili thotë-‘’Njeriu lind...

Kosova nuk guxon ta bej te njejtin gabim! OKB kritikon Francën për ndalimin e bartjes së shamisë në shkolla

Franca ka shkelur një traktat ndërkombëtar të të drejtave të njeriut kur ia ndaloi një gruaje që të mbante shaminë gjatë kohës kur ajo...

Ministrja e drejtesise se Kosoves Haxhiu takon ambasadorin zviceran z. Kolly

Prishtine, 5 gusht -Sot, ministrja e drejtesise se Republikes se Kosoves znj.Albulena Haxhiu eshte takuar me Ambasadorin e Zvicrës, z. Thomas Kolly me ç'rast...

Italianët po i shkulin flokët për garuesen që shkoi të Shqipëria

Berne, 4 gusht -Lara Colturi (15) konsiderohet si një talente me e madha në garat e skive. Tani, pasi u zhvendos nga Italia në...