22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Ngjarje tragjike/ Përplasen dy trena në Indi, të paktën 288 të vdekur – i mbijetuari rrëfen tmerrin

ë paktën 288 persona tanimë dihet se janë vrarë dhe 850 janë plagosur në një përplasje të shumëfishtë treni në shtetin lindor të Indisë, Odisha, thonë zyrtarët.

Më shumë se 200 ambulanca u dërguan në vendngjarje në distriktin Balasore, thotë kryesekretari i Odisha, Pradeep Jena, shkruan BBC, transmeton “Bota sot”.

Të premten në mbremjë, një tren pasagjerësh mendohet se ka dalë nga shinat para se të goditet nga një tjetër në shinat ngjitur.

Ky është aksidenti më i rëndë i trenit në Indi këtë shekull. Zyrtarët thonë se numri i të vdekurve pritet të rritet edhe më shumë

Indian Railways tha se dy shërbimet e përfshira ishin Coromandel Express dhe Howrah Superfast Express

Sudhanshu Sarangi, drejtor i përgjithshëm i Shërbimeve të Zjarrfikësve Odisha, tha se numri i të vdekurve ishte 288.

Zoti Jena tha më herët se më shumë se 100 mjekë të tjerë ishin mobilizuar.

Kryeministri indian Narendra Modi tha se ai ishte i shqetësuar nga incidenti dhe mendimet e tij ishin me familjet e viktimave.

« Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në vendin e fatkeqësisë dhe e gjithë ndihma e mundshme po u jepet të prekurve, » shkroi ai në Tëitter.

Ndërkohë, ministri i Brendshëm Amit Shah e etiketoi incidentin « thellësisht shqetësues ».

Një i mbijetuar mashkull tha se « 10 deri në 15 njerëz ranë mbi mua kur ndodhi aksidenti dhe gjithçka u prish. Unë isha në fund të grumbullit.

« Unë u lëndova në dorën time dhe gjithashtu në pjesën e pasme të qafës. Kur dola nga karroca e trenit, pashë dikë që kishte humbur dorën, dikush kishte humbur këmbën, ndërsa fytyra e dikujt ishte e shtrembëruar, » tha i mbijetuari për ANI të Indisë. agjenci lajmesh

Në këtë shtet është shpallur ditë zie.

Besohet se disa vagona nga Shalimar-Chennai Coromandel Express kanë dalë nga shinat rreth orës 19:00 me orën lokale (13:30 GMT), me disa prej tyre që kanë përfunduar në rrugën e kundërt.

Një tjetër tren – Howrah Superfast Express që udhëtonte nga Yesvantpur në Howrah – më pas mendohet se ka goditur vagonët e përmbysur.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...