6.7 C
Berne
lundi 28/11/2022

Bernë, nga kjo javë qytetarët e Zvicrës paisen me Certifakata imuniteti

Bernë, 7 qershor -Nga sot Kantonet mund të lëshojnë certifikatat e para për njerëzit e vaksinuar, kuruar ose testuar. Më shumë se 20% e zviceranëve kanë marrë dy doza të vaksinës. Në total, 4’823’933 vaksinime janë kryer deri të Dielën në Zvicër.  Certifakata e vaksines qe po quhet edhe si Papsaorte e COvidit-19  qe do sherbeje si deshmi imuniteti do ta posedojne diteve pos miliona zviceraneve edhe rreth 300 mije shqiptare ne Zvicër. Këte lajm ja kishte konfirmuar dite me pare edhe Minsitri i Shendetësise z.Alain Berset reporterit te gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Sistemi është i vendosur. Urdhëresa për Certifikatat Covid miratohet nga Këshilli Federal. Nga sot (e hëna, 7 qershor)  ne Zvcer nis zbatimi konkretisht i certifikatës së vaksinimit.  Këshilltari Federal Ueli Maurer e bëri njoftimin të Premten pasdite. Mund të merret për njerëzit që janë vaksinuar, kuruar ose testuar. Për dy kategoritë e para, certifikata është e vlefshme për 180 ditë.

Çfarë duhet të dini për certifikatën Swiss Covid

Në rastin e një personi të testuar, kohëzgjatja e certifikatës do të jetë 72 orë për një provë PCR dhe 24 orë për një test antigjeni. Sidoqoftë, asnjë certifikatë për një vetë-test të bërë në shtëpi. Kantoni i Bernës është kantoni provë për zbatimin e susamit dhe të gjitha kantonet duhet të jenë gati deri më 21 qershor për t’i lëshuar ato.

Teknikisht, Zyra Federale e Informatikës dhe Telekomunikacionit (OFIT) ka krijuar një sistem për lëshimin dhe verifikimin e certifikatave Covid. Certifikatat do të prodhohen në formë letre dhe elektronike. Ato mund të verifikohen, në siguri të plotë, pa transmetuar ose ruajtur të dhëna personale. Për të siguruar që sistemet që trajtojnë çertifikatat Covid janë të një niveli të lartë të sigurisë, ato aktualisht vihen në provë nga profesionistë dhe persona të interesuar si pjesë e një prove të sigurisë publike.

Më shumë se 20% e zviceranëve kanë marrë dy doza të vaksinës

Në total, 4’823’933 vaksinime janë kryer deri të Dielën në Zvicër. Deri më tani, 1,750,400 njerëz janë vaksinuar plotësisht, ose 20.2% e popullsisë. Dhe 1,323,133 njerëz morën vetëm injeksionin e parë.

Sistemi i Konfederatës është në përputhje me atë të parashikuar nga Bashkimi Evropian. Mund të evoluojë në përputhje me kërkesat e vendeve të tjera.

Lexuar nga një aplikacion

Kantonet duhet të përcaktojnë se cilat institucione shëndetësore mund të lëshojnë certifikatat e famshme. Ata caktojnë specialistë (në qendrat e vaksinimit, qendrat e provave, spitalet, zyrat mjekësore, farmacitë, etj.) Si lëshues të certifikatave të kërkuara nga njerëzit e vaksinuar, të kuruar ose të testuar negativisht. Konfederata ofron një sistem për lëshimin, verifikimin dhe revokimin e certifikatave Covid. Ky sistem lejon lidhjen me sistemet ekzistuese të TI (p.sh. sistemet e përdorura për vaksinimin dhe testimin), në mënyrë që të jetë gjithashtu e mundur të lëshohen çertifikata dixhitale.

Zbatimi gradual

Certifikata është falas dhe nuk do të jetë e detyrueshme. Aplikacioni, të cilin njerëzit mund ta shkarkojnë për të pasur certifikatën në smartphone-in e tyre, do të jetë gjithashtu i disponueshëm të hënën, së bashku me aplikacionin e verifikimit. Sidoqoftë, certifikatat do të shpërndahen shumë ngadalë, të paktën në fillim.

« Prandaj është fillimisht një fazë pilot, e cila nuk do të shqetësojë të gjithë banorët e Kantonit, përpara se të lëshojë certifikata në një mënyrë më masive, deri në fund të muajit », specifikon Sonia Arnal, zëdhënëse e Departamentit të Shëndetësisë Vaudois. Për ata që janë shëruar, vetëm në 14 qershor ata do të jenë në gjendje të marrin lejen.

Derniers articles

Lazim Destani për 28 Nëntor EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalifa...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalifa ne...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...