20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Nga sot ish-deputeti Kamberi: Nuk ja vlene te jeshe pjese e ketij lloj pushteti. As Vucici e as Serbia pas 1999 nuk mbledh mend

Shkruan: Shaip KAMBERI

Deputeti i deritanidhem ne Parlamentin sern ne Beograd Shaip Kamberi ka përfundar sot mandatin e tij si deputet për këtë legjislaturë dyvjeçare, së bashku me kolegët e Grupit tonë Parlamentar. Ata ishin vetëm 6 lule (deputetë)  përballë 244 kaçave (deputetëve) serbe, njofton gazeta zvicerane  Le Canton27.ch

Ja letra e tij lamtumirese:

Por sado të rëndësishëm, numrat dhe prania nuk janë gjithçka. Edhe po të ishim më shumë në numër, nuk kishte ndryshuar diçka konkrete në politikën dhe në vendimet e kësaj shumice parlamentare të një pushteti autoritar siç është ai i Aleksandër Vuçiqit.

Shumë më e rëndësishme është se çfarë politike ushtron në përfaqësim. Pra, deputetët nga Lugina në Kuvendin e Serbisë marrin kuptim dhe vlerë nga politika që përfaqësojnë dhe ushtrojnë, jo vetëm nga prania ose numri i tyre.

Personalisht jam përpjekur me ushtruar përfaqësimin tim siç kam besuar dhe aq sa kam ditur.

Sigurisht se kam mundur më mirë. E duhet më mirë. Nuk jam i përsosur dhe bëj lëshime, si çdo qenie njerëzore.

Por kam dhënë maksimumin për t’i përfaqësuar denjësisht interesat e qytetarëve që kam përfaqësuar. Interesin e rajonit prej ku jam deleguar.

Kam ngritur tema. Me prioritet ato nga Lugina e Preshevës, por edhe ato që shpërfaqin pushtetin autoritar dhe karakterin hegjemonist të Serbisë së sotme të Aleksandër Vuçiqit.

Një pushtet antipaqe dhe jodemokratik.

Shpërfaqja e diskriminimit shtetëror mbi baza kombëtare të shqiptarëve dhe të shtypjes socio-ekonomike të Luginës së Preshevës, çështja e mohimit të gjenocidit e krimeve të luftës dhe politika shtetërore e glorifikimit të kriminelëve të dënuar, institucionalizimi i gjuhës raciste, aspiratat hegjemoniste rajonale të pushtetit në Serbi, instrumentalizimi i drejtësisë dhe i policisë nga pushteti, thellimi i pabarazive dhe padrejtësive, mungesa e politikave të mira në arsim, shëndetësi, mjedis, politika publike dhe mbrojtje sociale, ishin disa nga temat për të cilat jam shprehur gjatë paraqitjeve të mia.

Do të kisha qenë naiv sikurse të kisha menduar se ky përfaqësim dhe kjo politikë do t’i ndryshonte politikën dhe vendimet e këtij pushteti në Beograd. Se ne do ta demokratizonim Serbinë. Fundja kjo është detyrë para së gjithash e shumicës në vend, ku mund të kontribuojmë, po ku nuk mund të jemi përcaktues.

Por mbetem i bindur se kjo është politika që duhet të ndjekim. Ky është drejtimi drejt së cilit duhet të ecim.

Nuk na duhet të bëhemi pjesë përbërëse dhe partner i këtij lloj pushteti. As sot, as nesër.

Nuk kemi aktualisht në Serbi ndonjë forcë serioze demokratike dhe progresive politike që meriton të bëhemi pjesë përbërëse ose partnere e saj, qoftë direkt në qeveri, qoftë indirekt në parlament me pseudo-opozitarizëm.

Kemi nevojë për përfaqësim dinjitoz dhe të vërtetë opozitar në parlament, që sensibilizon bashkësinë ndërkombëtare dhe që rrit presionin politik e institucional ndaj pushtetit në Beograd për çështjen e Luginës së Preshevës në veçanti dhe për demokracinë në përgjithësi.

Të respektuar/a qytetarë/e,

Qeveritë e Serbisë kanë firmosur 3 marrëveshje për Luginën e Preshevës dhe kanë marrë obligime me prani ndërkombëtare për t’i implementuar ato.

Implementimi i marrëveshjeve për Luginën e Presheës nga Qeveria e nesërme e Serbisë duhet të jenë kërkesa, kushti, synimi dhe qëllimi jonë ndaj Beogradit zyrtar.

Nuk kemi nevojë për poste ministrash e sekretaresh për përfitime personale në pushtetin e Vuçiqit dhe të opozitës së sotme në Serbi që mund të bëhet pushtet pas zgjedhjeve të 3 prillit, por për implementimin e marrëveshjeve për Luginën e Preshevës dhe për liri, zhvillim, drejtësi e barazi kolektive.

Për fund, falenderoj përzemërisht të gjithë ata që më kanë mbështetur gjatë këtyre dy viteve, por edhe kritikët përmbajtësor dhe konstruktiv që më kanë nxitur të reflektojë për t’u përmirësuar.

Vazhdojmë!

Ju faleminderit!

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...