13.7 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Le Canton27.ch nga konferenca me ministrin Bersier, njofton mbi masat e Zvicrës anti-CoVID-19

Bernë, 19 dhejtor -Ministri i Shëndetësisë Alain Berset (OFSP) në konferencë e fundit për media, ka njoftuar për masat e reja. Nga e hëna, restorantet lejohen t`i shërbejnë vetëm ata që janë vaksinuar dhe ata që janë shëruar.. Masat përforcuse! Këshilli Federal i Zvicrës prezantoi masat e reja anti CoVID-19 që do të hyjnë në fuqi nga nesër, njofton gazeta zvicerane në shqip e Canton27.ch

2G në ambiente të mbyllura: Në restorante, objekte kulturore, sportive dhe të kohës së lirë, si dhe tubimet e mbyllura, kanë akses vetëm ata që janë vaksinuar dhe ata që janë shëruar.

Kërkesa për maskë në ambiente të mbyllura: Maska duhet të mbahet brenda dhe mund të hiqet vetëm kur jeni ulur. Kompanitë dhe ngjarjet që i nënshtrohen rregullit 2G mund të përdorin vullnetarisht 2G + dhe kështu të heqin dorë nga detyrimi i maskës dhe sediljes.

2G + në lokale dhe diskoteka: Aty ku maska ​​nuk mund të vendoset, si në provat e muzikës, disko dhe lokale, lejohen vetëm ata që janë vaksinuar dhe shëruar me rezultat negativ të testit për CoVID-19.

Kufizimi i takimeve private: Takimet private janë të kufizuara në dhjetë persona nëse ka një person mbi moshën 16 vjeç që nuk është vaksinuar ose është shëruar. Fëmijët numërohen. Nëse të gjithë mbi moshën 16 vjeç janë vaksinuar ose janë shëruar, ekziston një kufi i sipërm prej 30 personash. Në ambientet e jashtme kufiri është deri në 50 persona. Masat zbatohen nga data 20 dhjetor dhe janë të kufizuara deri në 24 janar 2022.

Detyrimi i punës nga shtëpia: Këshilli Federal po rifut detyrimin e zyrës së shtëpisë. Nëse është e nevojshme të punohet në terren kërkohet maska në dhomat ku qëndrojnë më shumë se një person.

Afati i shkurtuar për vaksinimin përforcues: Tani mund ta përforconi fëmijën tuaj katër muaj pas dozës së dytë të vaksinimit, jo pas gjysmë viti. “Kushdo që ka marrë dozën e dytë në mes të gushtit, tani mund të marrë përforcuesin”, tha në fund kreu i OFSP-së z Berset.

 

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...