1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch  
Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt të vitit 1999 i filloi punimet Konferenca e Rambujesë. Ky takim, i cili u mbajt në afërsi të Parisit të Francës, synoi zgjidhjen e krizës në Kosovë. Iniciues të konferencës, që zgjati deri më 23 shkurt, ishte Grupi i Kontaktit, ndërsa ndërmjetës ishin Christopher R. Hill nga SHBA-të, Boris Majosrsi, Rusi dhe Volfgan Petriq nga BE, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke perkujuar nje inetrviste te gazetarit te saj, me ambasadorin amerikan Christofer Hill., Ishte ky takim i pare me nje gazetar shqiptar dhe interviste e par ee ambasadorit amerikn me nje medium shqiptare
Ambasadori amerikan Christofer Hill para se ta takonte UCK-në në Kosove kishte takuar gezetarin nga Presheva-Gjeneva. Ja cfare kishet biseduar ai me te..
Aucune description disponible.Hill me 15 maj 1998 kishte prezantuar në takimin Rugova-Milosheviç në Beograd, ku nuk u arrit asgjë dhe në 28 maj veç një zgjatje e dhunshme e duarve. Rugova u prit në Zyrën Ovale nga Bill Clinton. Ambasadori amerikan Christofer Hill sot ne Prishtinë. Ai para se ta takonte UCK-në në Kosove para 20 vitesh, kishte takuar gezetarin shqiptare nga Gjeneva.
Çka i tha gazetetarit shqiptar ambasadori amerikan Hill për Rugovën, Kosovën dhe Luginën Ambasadori Christopher R. Hill ishte emisari amerikan për Kosovën në vitin 1998 i cili kontribuoi paqes dhe stabilitetit ne Kosovë nga Konferenca e Rambuillert, ajo e Parisit deri tek pavarësia e saj.
Ambasadori Hill: Rugovën e shoqëroja ne Kosove dhe ne Zvicër. Disa që nuk me njihnin mendonin se jam “trup roje” i tij..
Amabsadori amewrikan Hill kishte admirim dhe respekt të madh ndaj presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova. Ai në vitin 2000, një vit pas lufte shoqëronte presidenti Rugova ne Forumin ndërkombëtar Crans Montana në Zvicër. Presidenti Rugova dhe diplomatë amerikan të prirë nga ambasadori i Christopher Hill ishin instaluar në “Grand Hotel Du Golf”.
Presidenti Rugova dhe ambasadori amerikan gjatë qëndrimit ne Crans Montana ishin nën përcjellje të CIA-s dhe policisë federale te Zvicrës (FEDPOL). Me këtë rast gazetari shqiptar sot redaktzori i gaztes zvcerane ne sqhp Le canton27.ch pati rast të takoj veç presidentit Rugova edhe ambasadorin amerikan Christopher Hill, me te cilin ka zhvilluar një intervistë mbi situatën aktuale në Kosovë dhe zhvillimet e para pas luftës në Kosovë i cili flet me admirim për personalitetin e Rugovës.  Ambasadori amerikan po ashtu në këtë intervistë ka folur edhe për Luginën e Preshevës.
Fillimisht ambasadori Christopher Hill flet për një vizitë të përbashkët me presidentin Ibrahim Rugova që i kishin bërë Malishevës të kapluar nga lufta. Ambasadori Hill nder tjera rrëfen se “me 3 nëntor te vitit 1988 kur anë e kënd Kosovës vinte erë baroti, unë e mora në veturën time presidentin Rugova dhe shkuam së pari në një fshat të vogël me emrin në Banja e Malishevës. Si sot me kujtohet forca e Miloshvçit kishin rrezuar minaren e xhamisë se fshatit që ishte qëlluar nga një predhë shumë precize nga tanku, kur serbët i kishin përdorur si ushtrim për marrje në shenjë. Më pastaj bashke me Rugovën vazhduam për në fshatin e vogël Ostrozub, ku ndalem disa minuta. Aty takuam banorë të zhvendosur duke u kthyer nga mali ku ishin fshehur me javë të tëra. Kur e panë Rugovën, desh u çmenden nga gëzimi, reagimi i tyre ishte i jashtëzakonshëm. Turma e njerëzve u afruan dhe iu hodhën me krahë rreth qafe, me lot e përqafime, duke e puthur në faqe.”
“Rugovën e shoqëroja ne Kosove dhe ne Zvicër, sidomos në formonin ndërkombëtar ne Crans Montasna. Disa qe nuk me njihnin mendonin se jam “trup roje” i tij.. Në fakt Amerika e ruante, por jo edhe unë..” thotë duke qeshur ambasadori amerikan Christopher Hill.
Ne vazhdim ne këtë bisedë me ish-gazetarin e  « Bota sot »  diplomati amerikan Christofer Hill ka rrëfyer edhe për një takim në Gjilan me përfaqësuesi e partive politike shqiptare që veprojnë në komunat e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës nga të cilët ishte njoftuar për situatën alarmante po ashtu vise këto shqiptare ende nën Serbi.
“Unë nga ta pashe shqetësimet e tyre serioze përballë regjimit serb. Ju thash se nuk do të mungojë përkrahja e SHBA-ve dhe t’ju shmangëm provokimeve serbë. Ne jemi të angazhuar në ndërtimin e institucioneve demokratike duke përfshirë këtu edhe respektimin e të drejtave të pakicave kombëtare ne Luginën e Preshevës. Besoj se Serbia ka marrur mësim nga Kosova ku regjimi i Milosheviçit rajonin kishte mbajtur me dhune, nën presioni dhe diskriminim total. Besoj se nuk do te përsërisë këtë politike dhe ndaj vendbanimeve shqiptare mes Kosovës dhe Serbisë..” ka thënë ambasadori amerikan Christopher Hill në vitin 2000 ne Crans Montava të Zvicrës
Ambassador Christopher R. Hill is a distinguished 33-year career diplomat from the U.S State Department. A four-time ambassador under three U.S presidents, Ambassador Hill served in Macedonia, Poland, South Korea and finally in Iraq, where he was appointed by Secretary Hillary Clinton. Some of Ambassador Hill’s most challenging assignments were North Korea, where he served as chief disarmament negotiator, as well as Bosnia and Kosovo. Mr. Hill who, with a European Union negotiator, Wolfgang Petritsch, developed the framework for the negotiations that Mr. Cook presented to both sides last weekend, along with an ultimatum for the Serbs to appear at the talks or face NATO bombing.

Derniers articles

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...

Flamuri i Zvicrës, Kosovës dhe Shqiperisë, në listën e terroristëve, si vende që po e luftjonë ISIS-in

Bernë, 22 prill -Nje adoleshent 15-vjeçar që plagosi rëndë një hebre ortodoks më 2 mars në Cyrih te Zvcrës u radikalizuar në Tunizi dhe...