0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Nga 22 marsi Zvicra me masa të reja anti-Covid: Berna e fut edhe Kosoven në listën e “vendeve në rrezik”

Berne, 10 mars -Koronavirus: Posa eshte publikuar lista e « vendeve në rrezik » sipas ministrise se Shendetsise ne Zvcier (OFSP) ku Berna e fut edhe Kosoven bashke me Shqiperine, Maqedoinine Ver. dhe Serbine në listën e “vendeve në rrezik”,. Keto masa do te hyne ne fuqi nga 22 marsi i ketij viti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Autoritetet nga Berna, rrespektivisht nga ministria e shendetesise i kane thëne sot redaksise se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se futja e Kosoves pas dy muajve ne kete liste te « vendeve te rrezikuara » eshte per shkak ngritje se numrit te madh te viktimave dhe mijera te infekturave  ne Kosove. Do shtuar se vetem dje (9 mars) ne Kosove kishim 13 viktima dhe 444 te infektuar nga COVID-19, numer ky i cili u rriten gjate fushates parazgjdhore, te tubive te njepasnjeshme ne Kosovën e para 14 shkurtit.

Që nga 8 shkurti, një test është i detyrueshëm kur hyni në Zvicër me aeroplan. Vetëm ata që mund të tregojnë një test negativ të koronës lejohen të hyjnë. Përveç testit të detyrueshëm, ekziston një kërkesë karantine dhjetë ditore për vendet në listën e rrezikut. Zvicra aktualisht ka 152 infeksione për njëqind mijë banorë. Prandaj, të gjitha vendet me 212 ose më shumë infeksione janë në listë.

Rregullat jashtë vendit Vendet fqinje të Zvicrës janë prekur gjithashtu. Në Francë, të gjitha rajonet, me përjashtim të rajoneve kufitare, janë tani në listën e karantinës. Thuringia në Gjermani është përsëri në listë. Dhe ka gjithashtu rajone të shumta italiane dhe austriake.

JA LISTA ME E RE E « VENDEVE NE RREZIK »

 • Afrique du Sud
 • Albanie
 • Andorre
 • Antigua et Barbuda
 • Bahreïn
 • Barbade
 • Belgique
 • Brésil
 • Bulgarie
 • Chili
 • Chypre
 • Émirats arabes unis
 • Estonie
 • États-Unis d’Amérique
 • Hongrie
 • Irlande
 • Israël
 • Jordanie
 • Kosovo
 • Koweït
 • Lettonie
 • Liban
 • Lituanie
 • Luxembourg
 • Macédoine du Nord
 • Maldives
 • Malte
 • Moldova
 • Monaco
 • Monténégro
 • Pays-Bas (Royaume des)
 • Pérou
 • Pologne
 • Qatar
 • Roumanie
 • Royaume-Uni
 • Sainte-Lucie
 • Saint-Marin
 • Serbie
 • Seychelles
 • Slovaquie
 • Slovénie
 • Suède
 • Tchéquie
 • Territoire palestinien occupé
 • Uruguay

 

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...