15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Nga 22 marsi Zvicra me masa të reja anti-Covid: Berna e fut edhe Kosoven në listën e “vendeve në rrezik”

Berne, 10 mars -Koronavirus: Posa eshte publikuar lista e « vendeve në rrezik » sipas ministrise se Shendetsise ne Zvcier (OFSP) ku Berna e fut edhe Kosoven bashke me Shqiperine, Maqedoinine Ver. dhe Serbine në listën e “vendeve në rrezik”,. Keto masa do te hyne ne fuqi nga 22 marsi i ketij viti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Autoritetet nga Berna, rrespektivisht nga ministria e shendetesise i kane thëne sot redaksise se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se futja e Kosoves pas dy muajve ne kete liste te « vendeve te rrezikuara » eshte per shkak ngritje se numrit te madh te viktimave dhe mijera te infekturave  ne Kosove. Do shtuar se vetem dje (9 mars) ne Kosove kishim 13 viktima dhe 444 te infektuar nga COVID-19, numer ky i cili u rriten gjate fushates parazgjdhore, te tubive te njepasnjeshme ne Kosovën e para 14 shkurtit.

Që nga 8 shkurti, një test është i detyrueshëm kur hyni në Zvicër me aeroplan. Vetëm ata që mund të tregojnë një test negativ të koronës lejohen të hyjnë. Përveç testit të detyrueshëm, ekziston një kërkesë karantine dhjetë ditore për vendet në listën e rrezikut. Zvicra aktualisht ka 152 infeksione për njëqind mijë banorë. Prandaj, të gjitha vendet me 212 ose më shumë infeksione janë në listë.

Rregullat jashtë vendit Vendet fqinje të Zvicrës janë prekur gjithashtu. Në Francë, të gjitha rajonet, me përjashtim të rajoneve kufitare, janë tani në listën e karantinës. Thuringia në Gjermani është përsëri në listë. Dhe ka gjithashtu rajone të shumta italiane dhe austriake.

JA LISTA ME E RE E « VENDEVE NE RREZIK »

 • Afrique du Sud
 • Albanie
 • Andorre
 • Antigua et Barbuda
 • Bahreïn
 • Barbade
 • Belgique
 • Brésil
 • Bulgarie
 • Chili
 • Chypre
 • Émirats arabes unis
 • Estonie
 • États-Unis d’Amérique
 • Hongrie
 • Irlande
 • Israël
 • Jordanie
 • Kosovo
 • Koweït
 • Lettonie
 • Liban
 • Lituanie
 • Luxembourg
 • Macédoine du Nord
 • Maldives
 • Malte
 • Moldova
 • Monaco
 • Monténégro
 • Pays-Bas (Royaume des)
 • Pérou
 • Pologne
 • Qatar
 • Roumanie
 • Royaume-Uni
 • Sainte-Lucie
 • Saint-Marin
 • Serbie
 • Seychelles
 • Slovaquie
 • Slovénie
 • Suède
 • Tchéquie
 • Territoire palestinien occupé
 • Uruguay

 

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...