18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Hej burra attention: Nga 1 qershori në Gjenevë «kollen» grate… Qeveria e kantonale per pese vitet e ardhshme do jete ne duart ketyre femrave…

Gjenevë, 7 maj (Nefail Maliqi) -Gjeneva nga zgjdhjet kantonale te 30 prillit për Keshilltar te Shtetit (ministia) zgjodhi një qeveri me shumicë femra. Katër gratë u zgjodhën në Këshillin e Shtetit të dielën e kaluar, me (nga e majta në të djathtë) Delphine Bachmann (Le Centre), Anne Hiltpold (PLR), Nathalie Fontanet (PLR) në largim dhe Carole-Anne Kast (PS), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Këshilli i ardhshëm Shtetëror i Gjenevës do të jetë kryesisht femra, i pari për kantonin

Për herë të parë, votuesit votuan për pushtetin e një ekipi të përbërë nga një shumicë grash. Gjeneva po ndjek kështu gjurmët e kantoneve si Vaud dhe Cyrihu. Rikthimi i Pierre Maudet pothuajse do të ketë sukses në eklipsimin e këtij momenti historik, kur socialistja Carole-Anne Kast, centristja Delphine Bachmann dhe liberal-radikalja Anne Hiltpold iu bashkuan Nathalie Fontanet PLR në qeveri.

– Më shumë se dy vjet pasi dha dorëheqjen, Pierre Maudet fitoi bastin e tij të dielën në Gjenevë duke festuar rikthimin e tij në Këshillin Shtetëror të Gjenevës. Ai zuri vendin e 6-të në raundin e dytë të votimit.

– Këshilltarja e Gjelbër e Shtetit në largim Fabienne Fischer përfundoi vetëm në vendin e 8-të dhe për këtë arsye u largua nga qeveria. Ajo paraprihet nga socialistja Carole-Anne Kast, e cila nga ana e saj është zgjedhur në ekzekutiv. E majta humbi shumicën në të njëjtën kohë.

– PLR në largim Nathalie Fontanet është rizgjedhur shkëlqyeshëm, me më shumë se 70,000 vota, përpara kandidates së saj Anne Hiltpold. Dy liberal-radikalët i paraprijnë socialistit Thierry Apothéloz dhe Gjelbër Antonio Hodgers.

– Qendra Delphine Bachmann, e 9-ta në raundin e parë, kthehet në vendin e 5-të dhe ruan ulësen e partisë së saj. Nga ana tjetër, Aleanca e Djathtë nuk i buzëqeshi MCG-së, e cila u përjashtua nga ekzekutivi, dhe UDC-së që nuk hyri në qeveri.

Edhe sot, barazia midis grave dhe burrave është larg arritjes në Zvicër dhe Gjenevë. Në sektorin privat, një grua fiton pothuajse 20% më pak se një burrë. Hendeku është 12% nëse merren parasysh si sektori privat ashtu edhe ai publik. Dhe sipas statisticienëve, 44% e këtij hendeku nuk mund të shpjegohet me faktorë objektivë, por mbulon diskriminimin e mundshëm në bazë të seksit. Gjatë karrierës profesionale, fati i grave shënohet shumë shpesh nga materniteti dhe mungesa e çerdheve apo sistemeve të tjera të kujdesit për fëmijët nuk ua lehtëson jetën. Kështu, gratë mbeten kryesisht në pakicë në poste drejtuese apo organe drejtuese në vendin tonë. Ata janë vetëm 17% në bordet e drejtorëve dhe 9% në menaxhim.

 

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...