22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Sot, zgjedhjet parlamentare ne Zvicër-Ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Skender Salihi (MCG) kandidat për deputet: Votimi eshte nje proces i demokracise aq sa obligim, po aq edhe kombëtar!
Njeri nder garuesit për depuetet në zgjdhjeve parlamenetare te 2 prillit Skender Salihi (MCG) i cili jeton dhe punon ne policine kantonale te Gjeneves për Le Canton27.ch ka deklaruar se « Ne Kantonin e Gjenevës jane rreth 30 mije shqiptare, kryesiht nga Kosova. Kurse me te drejte vote jane 16.700 albanofonë. Janë 13 kandidatët shqiptarë nga Gjeneva në zgjedhjet kantonale. Besojme se komunieti yne ka kuptuar dometheniene votimeve te cilet i ftoj te dlain masovikisht ne kete zgjedhje dhe te votoje me te miret qe do te angazhohemi per nje perspektive dhe integrim me te mirefillte te komunitetit tone ne institiucionet dhe shoqërine zvicerane.. »
Minsitrja zvicerane Fabienne Fischer për ATV: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi…
Lidhur me integirmin e komunietit shiptare ne Gjeneve per televizionin ATV ka folur edhe këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer sipas se ciles « Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre. »
Sipas ministres zvicerane «Çdo komunitet sjell në Gjenevë, sikur edhe shqiptaret, dinamizmin e tyre dhe ky diversitet kontribuon në mënyrë të konsiderueshme në prosperitetin e ekonomisë sonë lokale, si dhe në pasurinë kulturore të Gjenevës… »
Zgjedhjet paralamenrtare ne Kantonin e Gjenevës do mbahen me 2 dhe 30 Prillit 2023. Më 2 prill do të zhvillohen edhe zgjedhjet për Këshillin e Madh me mbi 600 kandidatë. Pra, rilli do te jete muaj i zgjedhjeve ne disa kantone ne Zvicër, ku po merr pjese edhe diaspora shqiptare e cila do te  prezentoj kandidatet e vete ne parti te ndryshme zvicerane.
Rezultatet e fituesve te zgjedhjeve parlamentare ne Kantonin e Gjenrves do te  sonte vone, kurse per fitoren e kandidateve shqiptare sigurisht do te dihet neser ne oret e para te se henes
Këta jane kandidatet shqiptare qe do garojne per deputete ne zgjedhjet parlamentare ne Kantonin e Gjenevës qe do te mbahen më 2 prillit 2023: 1-Xhevrie Osmani, 2-Skender Salihi, 3. Fitore Duraku, 4-Leonard Ferati, 5-Arber Jahija, 6-Hassan Bytyqi, 7-Ardonat Lokaj, 8-Edon Duraku, 9-Sami Gashi, 10-Ismet Kurteshi, 11-Artur Bushi, 12-Bashkim Januzi dhe 13- Denis Aziri

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...