0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Nesër në  Solothurn ne oren 16-te ndeshja Iliria me Young Bois. Ja cfare thote presidenti i « Iliria » Rrahim Dakaj per gazetën zvicerane 

Bernë, 18 shtator -Presidenti « Iliria » Rrahim Dakaj pret nje loje te mirë, për me të paktën 2500 spektatorë (Iliria-Präsident Rrahim Dakaj freut sich auf «ein schönes Fest» mit mindestens 2500 Zuschauern) me ket titull gazeta zvicerane kaa zhvllluar nje bisede 24 ore para ndeshjes memes IOlria-Young Bois, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas gazetes Solothurnerzeitung.ch « për shkak të asfiksim Kupës kundër Young Boys ekziston një gjendje e përjashtim në FC Iliria  për disa javë.

« Tani ne jemi të gatshëm për këtë ndeshje. Siguria është në plan të parë « , thotë presidenti Rrahim Dakaj.

Aucune description disponible.Në vitin 2008 ai erdhi si një lojtar të FC Iliria, atëherë të mbajtur zyra të ndryshme në bord, pasi që në vitin 2017, Rrahim Dakaj është president i klubit.

« Ëndrra u bë realitet. Gëzimi ishte i papërshkrueshëm, kur topi u larguan nga tenxhere me djemtë e rinj, « Rrahim Dakaj shikon mbrapa në barazim e cuprunde dytë. « Pas disa sekonda, mendova: Oje, çfarë është për ne tani. »

Ai ka qenë sakrifikuar një pjesë të madhe të kohës së tij të lirë për FC Iliria për vite me rradhë. 2008, ai shkoi në klub si një lojtar. Ai pastaj ventured në mes si një President Spiko, Sportschef dhe Junior Obmann. « Është e vërtetë e pamundur për të bërë çdo gjë së bashku, » thotë ai sot.

Që nga viti 2017, presidenti 46-vjeçar i klubit është. Dy orë në javë shkoni lirshme për zyrë, thotë ai. « Por unë si për të bërë atë, FC Iliria është një pjesë e shtëpisë për mua. » Që barazim më pak se katër javë më parë, klubi është në datën e përjashtim. Përpjekja që Dreamlos YB solli me vete është i madh, kështu Dakaj.

Brenda pesë ditëve, ata që janë përgjegjës duhej të vendosë se ku Cupmatch zhvillohet. Iliria zakonisht mbart ndeshjet e saj në shtëpi në Brühl mesme. Por ka nuk është një ngjarje e madhe e mundshme, thotë Dakaj. Stadiumi i FC Solothurn ishte opsioni qartë. « Së pari, ajo ishte gati për të kapur deri me autorizimet shpejt, » përshkruan ai. « Në qytet, FC Solothurn dhe policia. Ka pasur disa bisedime të nevojshme.  »

Siguria është e qartë në plan të parë

Në gusht, Stadium Cupmatch u zhvillua në mes të FC Solothurn dhe FC Zurich. Rreth 600 tifozë FCZ, i cili filloi pa bileta, shkaktoi një pakënaqësi me ata që janë përgjegjës. Që një certifikatë është kërkuar dhe nuk kishte zyrë kuti, ata kishin për të qëndruar jashtë. Një zonë ishte në lindje të mobiluar e stadiumit.

Meqë nuk kishte asnjë pamje të fushës nga atje, tifozët FCZ doli në Brühlstrasse, qëndroi në mur, mbërthyer në gardhe tela dhe ndjekur lojën. « Siguria është e qartë në plan të parë për ne. Ne nuk duam të bëjë gabime « , thotë welfish Rrahim Dakaj-së.

marrëveshje të ndryshme me personat përgjegjës YB vot atë pozitivisht: « Ata na premtuan se tifozët arrijnë me vizatim shtesë dhe vetëm ata me bileta. » Certifikatat Covid e tifozëve mysafir kontrollohen para mbërritjes. « Pra, ne vetëm duhet për të kontrolluar biletat në hyrje », thotë Dakaj. Ai pret që të paktën 1000 tifozët YB. Qëndrojë e enjte ka shitur mbi 2500 bileta. 4500 spektatorë janë të lejuara në të dielën. « 3000 Kjo ndoshta do të jetë », thotë presidenti i klubit.

Një histori e shkurtër, por jashtëzakonisht i suksesshëm

FC Iliria në formën e saj aktuale ekziston vetëm pothuajse 15 vjet. Ai doli nga blerjen e klubit FC Olympia Gran Sasso. Ilirias Historia është e shkurtër, por të gjitha më mbresëlënëse: Ngjitja në 3 Liga 2009, Ascension në ligën e 2 të vitit 2014, fitimi të dyfishtë në vitin 2016 dhe dy Kupat më 2019 dhe 2021.

« Ne mund të jemi krenarë»

Dakaj thotë: « këto suksese nuk janë planifikuar. Në plan të parë ishin gjithmonë disiplina dhe një dukuri e saktë. Ngjitet dhe tituj pastaj erdhi vetvetiu.  » Megjithatë, Kupa Solothurn ka gëzuar gjithmonë një status të veçantë në FC Iliria. Ai është qëllimi në çdo stinë, « diçka për të grisur në filxhan, pastaj në një pikë për të tërhequr shumë i madh », thotë Dakaj.

Në vitin 2017, FC Iliria takoi FC Schaffhausen (1: 4), në Lausanne-Sport vitit të kaluar (1: 6) dhe tani ëndrra ka përmbushur: « Ndeshja YB bëhet pjesa më interesante e madhe e historisë sonë klubit. » Në teori, gjithçka është gati për goditje-off të dielën në ora 16. Dakaj është i bindur « , se çdo gjë do të zhvillohen normalisht. Kjo i jep një parti të mirë. »

Biletat do të jetë në dispozicion në arkë ende e mjaftueshme – gji vetëm me certifikatë të vlefshme Covid, një qendër test është ngritur në frontin e stadiumit. Mund Presidenti gëzojnë sitë filxhan? « Unë do të jetë pak kudo, » ai përgjigjet, « vetëm kur kam nevojë për mua. »

Dhe çfarë bën ai pret nga pamje atletike? « YB është në formë të lartë, i cili ka treguar fitoren në Ligën e Kampionëve kundër Manchester United. Për të arritur një qëllim nderi, që do të jetë e bukur « , thotë Rrahim Dakaj.FC Iliria, klubi me13 ekipe në kampionatin zviceran - Albinfo

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...