11.5 C
Berne
lundi 19/04/2021

Sot në stadiumin Cartuja në Sevillë, spanjollët dhe kosovaret nuk do zhvillojne ndeshje me Serbinë as me Katalonjën, por mes Spanjes dhe Kosovës!

Zurich, 31 mars -Spanjollet ndihmuan clirmin e Kosovës, sikur shqiptaret clirimin e Spanjës. Sot në stadiumin La Cartuja të Spanjës, pak ndeshje futbolli e pak “ndeshje diplomatike” në kualifikimin për Kupën e Botës 2022. Pra nesër në Sevillë, spanjollët dhe kosovaret nuk do zhvillojne ndeshje me Serbine as me Katalonjen, por mes Spanjes dhe Kosovës!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gjenevë, 30 mars – “Ne do të rrespektojme rregullat e FIFA dhe UEFA për këtë lloj ndeshje” kane deklaruar me ne fund zyratret nga Federata Spanjolle e Futbollit (RFEF) ka mesuar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te saja diplomatike, se Kosova neser do të përdore himnin dhe flamurin e saj në stadiumin La Cartuja në Sevilje.

Nuk kane mbetur as 24 ore nga ndeshja futbollistike mes Kosovës dhe Spanjës neser në stadiumin La Cartuja në Sevilje, ndeshje kjo ecila nga disa u cilesua si “ndeshje diplomatike” në kualifikimin për Kupën e Botës 2022

Spanjollet ndihmuan clirmin e Kosovës, sikur shqiptaret clirimin e Spanjës!

Polemikat u ngritën kur Federata Spanjolle publikoi orarin e “Roja” për kualifikimet e Kupës së Botës tjetër kundër “territorit të Kosovës.”

Ky injorim dhe diskriminim nga ana Fderates Spanjolle zgjoi zemërimin jo vetme tek Federata e Kosovës, por edhe ne Kosovë dhe nder dhjete milione shqiptaret ne ballkan të cilët u kërcënuan se nuk do të performonin nëse nuk do të lejoheshin të përdornin himnin dhe flamurin e tyre?!

Ky provokim nga Federata Spanjolle eshte prvokim jo vetem i vullnetit te qytetareve te Kosoves por edhe i Gjykatës së OKB-së nga Haga e cila i ka treguar Beogradit dhe Madridit më 22 korrik 2010 se shteti i Kosovës eshte legal dhe legjitim komnform kaertes se OKB-së pëpopujt aujtokton dhe senuk eshte ne kundershtim te asnje norme nderkombëtare, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lajmi i fundit nga selia e FIFA-s në Zurich: Kosova do ta përdorë nesër himnin dhe flamurin e saj në Spanjë!

Nese lexojme titujt e disa gazetave spanjolle, fatmirësisht pak, ato nuk dallojne nga titujt provokues te mediave serbe ne prag te ndeshjes mes Serbise dhe Shqiperisë.
Gazeta e përditshme spanjolle “AS” i ka bërë thirrje ekipi kombëtar të Spanjës ta mposhtë Kosovën me cdo kusht, në një ndeshje të Grupit B kualifikues për Kupën e Botës 2022 të mërkurën.

“Kosova duhet të mposhtet në mënyrë civile apo kriminale”, shkruhet në titullin e lajmit të së përditshmja AS, e cila është njëra prej gazetave më të mëdha spanjolle. Kjo gazete e ka përdorur një shprehje të ish-trajnerit të Atletico Madridit dhe Kombëtares së Spanjës, Luis Aragones, për ta frymëzuar furinë e kuqe para takimit të nesërmen me dardanët në Sevillë.

Pamvaresisht se Spanja heziton të njoh Kosoven por dihet roli dhe kontributi i Spanjes në clirmin dhje pamvaresin e Kosovës dhe zhvillimin e vendit duke u nisur nga trupat spanjolle deri tek kreu i NATO-s Javier Sollana me urdherine te cilit u mbombardua Serbia me 24 mars 1999. Por, njekohesisht edhe Spanja duhet te kujtoj rolin dhe kontributin e shqiptareve (proletareve në kohën e Frankos) ne clirimin e Spanjes nga fashizmi.

Do përkujtuar, s ikur Spanjen edhe Kosovën se sporti sikur edhe futbolli nuk janë politik por loje argetuese miqësore. Prandaj dy palet duhet te kene kujdes, sidomos mediat, që në vend te baruti te hedhin, por ujë në flakë sepse as Kosova e as Spanja nuk jane Serbi, por shtete demokratike. Prandaj, te heqim dore nga provokimet në Madrid sepse atje nuk po zhvillohet ndeshje me Serbine as me Katalonjen por mes Kosovës dhe Spanjën!

Shorti për kualifikime për Botërorin Katar 2022 e hodhi Kosovën në një Grup me Spanjën, njërin prej kundërshtarëve më të mëdhenj të pavarësisë së shtetit të saj dhe kjo ngjalli shumë polemika para takimit të shumëpritur.
Spanja s’e njeh Kosovën kryesisht për shkak të Katalonjës, rajonit të vet verilindor, e cila kishte votuar unanimisht në një referendum në vitin 2017 për t’u pavarësuar nga Spanja. Sidoqoftë, Spanja u tërhoq në qëndrimin e saj dhe do t’i ofrojë Kosovës pritje si çdo kombëtareje tjetër të mërkurën në Sevillë.

Meqenëse Spanja e di që duhet të garojë në Kosovë, nuk njihet nga Madridi, dueli midis dy përzgjedhjeve, të mërkurën në Sevilje në kualifikimin për Kupën e Botës 2022, ka marrë një dimension diplomatik. “Ne do të rrespektojme rregullat e FIFA dhe UEFA për këtë lloj ndeshje” kane deklaruar me ne fund zyratret nga Federata Spanjolle e Futbollit (RFEF) ka mesuar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te saja diplomatike, se Kosova neser do të përdore himnin dhe flamurin e saj në stadiumin La Cartuja në Sevilje.

Për hidhërimin e Beogradit, i cili ende e konsideron Kosovën si një pjesë integrale të territorit të saj, UEFA dhe FIFA e kanë njohur Kosovën, e cila deklaroi pavarësinë e saj nga Serbia në 2008 në 2008, si një anëtare e plotë që nga 2016. Por vende si Spanja ose Greqia, të cilat janë pjesë e të njëjtit grup kualifikimi, ose fuqi si Kina dhe Rusia, nuk e njohin atë.

Spanja dhe Greqia, së bashku me Sllovakinë, Rumaninë dhe Qipron, janë pesë vendet e Bashkimit Evropian që Parlamenti Evropian përsëri nxiti të Enjten për të njohur ish-provincën Serbe. Por Madridi tashmë ka paralajmëruar se loja nuk do të ndikojë në pozicionin e tyre ndaj Kosovës.

Qëndrimi i Spanjës ndaj Kosovës ka gjeneruar tension në sport edhe në të kaluarën. Spanja, për shembull, refuzoi të presë ndeshjet e raundit elitar të kualifikimit për Kampionatin Evropian Under-17 2019 midis zgjedhjes së saj, Greqisë, Kosovës dhe Ukrainës, të cilat përfundimisht u luajtën në Nyon (Zvicër).

Derniers articles

Varroset me nderime dhe flamur kombetar ne Presheve oficeri i larte i policise se Kosoves Selver Maliqi

Presheve, 16 prill -Në moshën 51 vjeçare sot i është dhënë lamtumira e fundit Selver Hajrush Maliqit nga Presheva. Sot ne varrezat e Presheves u...

Pjetёr Shala transferohet në Hagë bazuar në aktakuzën e konfirmuar

Hage, 15 prill -Sot Pjeter Shala u transferua në objektin e paraburgimit të DHSK-së në Hagë. Versionet e redaktuara publike të fletarrestimit dhe urdhrit...

Le Kosovo a gagné à l’ONU! La Russie a échoué au CS de l’ONU avec une provocation naïve. Le drapeau de l’état du Kosovo...

La réunion sur le Kosovo au Conseil de sécurité des Nations Unies (CSNU) a été suspendue en raison de l'opposition de la Russie à...

Një lajm i mirë nga Berna: Nga e hënja e ardhshme (19 prilli) hapen terracat e restoranteve në Zvicër!

Ministri i Shëndetësisë Alain Berset (OFSP) ne bisede me redaktorin  e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Bernë, 14 prill -Ish-presidenti dhe Ministri i shëndetësisë,...

Në Zvicër, mbi 300 shqiptarë vdiqën nga koronavirusi

Bernë, 14 prill -Shifrat e te vdekurve dhe te infektuarve nga COVID-19 ne Zvicer janë alarmane. Qe një vit që kur nisën viktimat e...