20.4 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Nëse trajneri i kombetares zvicerane Yakin nuk nxjerr një surprizë tjetër, do të ketë një përballje mes Ardon Jasharit (21) dhe Andi Zeqirit (24)..

Ndeshja ndaj Estonisë sjell kthesën e radhës kur bëhet fjalë për vendet e fundit në skuadrën e kombëtares për Kampionatin Evropian. Kush duhet të kërcejë mbi teh? Bëhet fjalë për një duel keta jane Ardon Jasharit (21) dhe Andi Zeqirit (24), shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Murat Yakin (49) njihet si kumarxhi. Por kur bëhet fjalë për biletat e fundit të Kampionatit Europian, trajneri i Kombëtares nuk e ka veshur ende fytyrën e pokerit. Yakin i vendos letrat në tryezë – të paktën pjesërisht.

Zeqiri apo Jashari?

Një ditë pas fitores së sigurt 4-0 në provën e parë të Kampionatit Evropian ndaj një Estonie të dobët, trajneri i Natit bën prerjen e radhës të skuadrës. Dhe siç ishte rasti në Kupën e Botës në Katar, Kevin Mbabu nga Gjeneva po shikon çuditërisht poshtë fuçisë. Mbrojtësi i rregullt i Augsburgut humbet duelin ndaj Leonidas Stergiou dhe qëndron në shtëpi. YB crack Filip Ugrinic gjithashtu humbi trenin e Kampionatit Evropian. Dhe finalistët e Ticino Cup, Albian Hajdari dhe Uran Bislimi, mundën t’i shpëtonin vetes udhëtimin për në Abtwil të mërkurën – ata u zgjidhën para se të përfshiheshin, shkruan Le Canton27.ch

Kthejeni gjashtë në pesë! Kjo është detyra e Yakinit dhe stafit të tij në 48 orët e fundit të kampit përgatitor në Zvicrën lindore. Të premten në mbrëmje, në orën 23:59, SFV duhet të raportojë në UEFA skuadrën përfundimtare të Kampionatit Evropian, shkruan Blick.ch. Vetëm lojtarët e lënduar mund të zëvendësohen deri në 24 orë përpara ndeshjes hapëse kundër Hungarisë dhe portierët madje mund të zëvendësohen gjatë gjithë turneut.

Nëse Yakin nuk nxjerr një surprizë tjetër në mëngë, do të ketë një përballje mes Ardon Jasharit (21) dhe Andi Zeqirit (24) në luftën për biletën e fundit. Ajo që flet për vendasin e Lucernit është se ai mori pjesë në të gjithë përgatitjen në kampin e Natit. Megjithatë, konkurrenca në mesfushën qendrore është e madhe. Kapiteni Granit Xhaka dhe Remo Freuler janë farës, Vincent Sierro është zëvendësi i parë, Michel Aebischer është numri 4. Rieder gjithashtu mund të luajë në qendër. Dhe Yakin ende shpreson se ai mund të llogarisë në Denis Zakaria gjatë turneut.

Derniers articles